Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - trochę o akumulatorkach i ich ładowaniu
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 22.05.2024 15:53



Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
trochę o akumulatorkach i ich ładowaniu 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 13.04.2006 09:33 
trochę o akumulatorkach i ich ładowaniu
Ile z Was uzywa na quadzie GPS, krótkofalówek, latarek czy po ciężkim dniu nie włącza discmana czy odtwarzacza MP3? Chyba niewielu nadal korzysta z baterii, nawet tych alkalicznych czy litowych.
Akumulatorki NIMH podbijają rynek i nasze serca. Powód jest prosty: Pojemność współczesnych akumulatorków-"paluszków" AA (R6) wynosi ok 2000-2500mAh (dla porównania najlepsze baterie alkaliczne maja pojemność ok 750mA). Akumulatorki można ładować wielokrotnie i ich praktycznie jedyną wadą (poza wyższą ceną początkową) jest stopniowe rozładowywanie się w czasie. Nie nadają się więc do stosowania np w pilotach, gdzie pobór prądu jest niewielki i ma nam służyć bez naszej ingerencji przynajmniej przez rok.
Skoro o tym mówimy to może mały wykres:
Image
W domowych warunkach, akumulatorek po 3 miesiącach traci ok 30% zgromadzonej energii.

Skoro zdecydowaliśmy się już na akumulatorki, to trzeba jeszcze je czasem ładować.
Coraz więcej pojawia się na rynku ładowarek TURBO, ładujących nawet w 15minut! Czy stosowanie ich niesie jakieś negatywne konsekwencje dla naszych akumulatorków (korzyści są oczywiste)?
Niestety nie ma nic za darmo. W przypadku MEGA ładowarek 15 minutowych, występuje spadek pojemności akumulatorków do poziomu ok 65-70% deklarowanej wartości, czyli zamiast 2500mAh, będziemy mieli do dyspozycji ok 1600mAh.

Standardowe ładowarki ładują prądem ok 200mA i taki proces trwa ok 16-18 godzin dla acu 2500mAh.
Ładowarki 5 godzinne (dla 4 ładowanych acu 2500mAh) ładują prądem ok 500mA.
Ładowarki 15 minutowe, przepuszczają przez acu ok 3400mA (!)

Najbardziej powolny i najbardziej korzystny, jest proces ładowania MAŁYM prądem, czyli przez standardowe ładowarki 16 godzinne.
Do zaakceptowania są ładowarki 2-5 godzinne ładujące pradem ok 500mA.
15 minutowe, są już tylko dla desperatów.
Stosowanie 15 minutowych ładowarkach wpływa dodatkowo niekorzystnie na same akumulatorki, które się bardzo nagrzewają w procesie ładowania i ich temperatura jest wprost proporcjonalna do prądu ładowania: Czym wyższa, tym bardziej spada maksymalna pojemność acu.

Czy naprawdę możemy wierzyć, jak mówią nam reklamy, że możemy bez straty pojemności ładować acu 1000 razy?
Image
Wiele zależy od tego jak głęboko będziemy je po każdym cyklu rozładowywać. Wydawało się, że takie dolegliwości miały tylko acu niklowo-kadmowe. Niestety i dla NIMH, musimy pamietać o rozładowywaniu do końca po każdorazowym użyciu.

Moim zaleceniem, po dogłębnym przestudiowaniu tematu :D , jest kupno ładowarki 2-6 godzinnej (500mA dla 4 ładowanych acu AA, 6 godzin ładowania dla 4x acu 2500mAh), bez zewnętrznego zasilacza (ile mamy już takich pod stołem????) i z możliwością ładowania z gniazda 12VDC.

Dobrym przykładem takiej ładowarki jest ten model:
http://www.gpbatteries.com/pdf/CH03_DS.pdf

Oczywiście podobnych są setki, ale uczulam na modele z automatycznym wyłaczaniem i różnymi dodatkowymi zabezpieczeniami.

Jeżeli ładowarka jest włączana bezpośrednio do gniazda 220V, nie należy jej umieszczać do góry nogami, tak, żeby wbudowany transformatorek był POD ładowanymi akumulatorami. Transformator w ładowarce się bardzo nagrzewa i dodatkowo zwiększa temperaturę acu (wiadomo, że gorące powietrze unosi się ku górze :D )


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2005 16:15
Posty: 1441
Miejscowość: okolice W-wy
Quad: G00fi
PostWysłany: 04.12.2006 15:29 
Odkopałem trochę wątek, ale zawsze wychodziłem z założenia, że o akumulatory należy dbać, a odwdzięczą się długotrwałą pracą.
Kierując się tym credo nabyłem drogą kupna satysfakcjonującą mnie (i mam nadzieję, że moje accu również) ładowarkę.
Niemałą jej cenę rekompensują możliwości, jakich nie oferuje (a przynajmniej ja takiego nie znalazłem) żaden inny produkt. Każdy z 4 włożonych do ładowania akumulatorów może zostać potraktowany indywidualnie innym „programem” (ładowanie, rozładowanie, odświeżanie i testowanie) oraz innym prądem z zakresu od 200 do 1000 mA, (jeżeli ładuje się tylko dwie sztuki można zwiększyć prąd ładowania do 1500 / 1800 mA).
Tak więc użytkownik może ładując zadecydować, co jest w danym momencie ważniejsze – ochrona akumulatora, czy szybkość ładowania.
Dość ciekawym i przydatnym gadżetem są dodawane w komplecie adaptory pozwalające na użycie akumulatora AA (paluszek) jako ogniwa typu C (R14) lub D (R20).
Jedyny minus to brak możliwości doładowania accu w podróży poprzez podłączenie do gniazda zapalniczki, co patrząc na uśmiechnięte bieguny 8) moich akumulatorów nie wydaje mi się wadą istotną.

_________________
Jeździć każdy może, ale nie każdy powinien...


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2005 22:47
Posty: 1028
Miejscowość: Wybrzeże zachodniopomorskie
Imię: Grzegorz
Quad: G7 + Husqvarna FE 350
Poprzednie quady: Kawasaki
PostWysłany: 10.12.2006 01:18 
A panowie co sądzicie o tej ładowarce
Image

Czy ona rozładowuje baterie? Jest "zdrowa" dla aku?

_________________
Gdy Bóg tworzył świat, nie dysponował taką mocą jak moja Yamaha.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.04.2005 13:49
Posty: 1429
Miejscowość: małopolska
Quad: Can-Am wszystkie modele :D
PostWysłany: 10.12.2006 08:54 
Szymano poza rzucajacym się w oczy firmowym napisem to najprostsza ladowarka :uśmiech:

_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ktoś mógłby nie zauważyć różnicy.
Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.


 
Profil Gadu-Gadu WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.