Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 27.04.2024 14:15



Odpowiedz  [ 75 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 30.10.2009 23:04 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
A to taki wic :D dziękuję Maćku ;)

Pięknie działa , sam bym nie wpadł , a już tyle kombinowałem ;)

-- dodano 31.10.2009 00:04 --

cisza również dzięki za wytłumaczenie ;)

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 30.10.2009 23:04 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
:^^D:


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.05.2008 18:42
Posty: 1015
Miejscowość: Olsztyn
Quad: KQ 750
PostWysłany: 31.10.2009 09:05 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Panowie wielkie dzięki właśnie narysowałem ,skonwertowałem i w MS obejrzałem w końcu spokojnie mogę zasnąć Dobranoc :okok:

-- dodano 31.10.2009 09:05 --

cisza napisał(a):
NIE zamykaj tego okna.


Cisza tutaj był pies pogrzebany dodam :^^D:


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.06.2009 15:03
Posty: 397
Miejscowość: Sandomierz
Imię: Rafał
Quad: Eiger 400
PostWysłany: 09.11.2009 20:08 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Panowie - czy tworzac tracka jest szansa, zeby wyswietlila się jego dlugosc?

Jak prowadzicie slad przez tereny lesne w GE ? Szukacie szerokich drog czy wybieracie jakies widoczne przecinki miedzy drzewami?


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 09.11.2009 20:27 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
__aNdRe napisał(a):
Panowie - czy tworzac tracka jest szansa, zeby wyswietlila się jego dlugosc?

w Map Source taka funkcja istnieje ;)
__aNdRe napisał(a):
Jak prowadzicie slad przez tereny lesne w GE ? Szukacie szerokich drog czy wybieracie jakies widoczne przecinki miedzy drzewami?

osobiście korzystam obydwóch form poszukiwań tras. Nie wiem jak u prawdziwych "Specjalistów" ;)

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.06.2009 15:03
Posty: 397
Miejscowość: Sandomierz
Imię: Rafał
Quad: Eiger 400
PostWysłany: 09.11.2009 20:27 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Cytuj:

w Map Source taka funkcja istnieje


z Map Source nie korzystam bo ono jest chyba dla Garmina tak? Nie posiadam jeszcze garmina wiec na razie chcialem uzyc do tego palmtopa z automapa. Bawil się ktoś z Was kiedys w cos takiego?


 
Profil
ATV Squad Górny Śląsk
ATV Squad Górny Śląsk
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.02.2008 16:54
Posty: 1006
Miejscowość: Beskid Makowski
Quad: RYDWAN
PostWysłany: 09.11.2009 20:44 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Można pobrać oprogramowanie MapSource ze strony Garmina i zainstalować nie mając samego urządzenia:
http://www.mydigitallife.info/2008/01/3 ... out-media/

Powodzenia 8)


 
Profil Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.03.2006 15:00
Posty: 1275
Miejscowość: Częstochowa/SG City :D
Quad: Kymco MXU 250 , Suzuki Kingquad 750 EmBe-edition K8 , Kymco MAXXER 250
PostWysłany: 12.11.2009 23:41 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Drobna podpowiedź przy rysowaniu tras za pomocą GE , w trakcie rysowania warto uruchomić sobie GEOPORTAL ( przy ustawieniach KATASTER i zaznaczonej opcji SKANY MAP TOPOGRAFICZNYCH ) przy rozsądnym przybliżeniu jesteśmy w stanie na bieżąco przesuwać mapę i kontrolować w jakie strony najrozsądniej skierować naszego tracka rysowanego w Google Earth . GE nie daje możliwości wyświetlenia mapy topograficznej , a dzięki niej widzimy czy po drodze nie pakujemy się w teren z dużą ilością wody , strumyki ,rzeczki itd ( ja osobiście takiego terenu unikam :D) lub linie kolejowe. Praktykowałem ten sposób podczas rysowania ostatnich śladów , dzięki notorycznemu porównywaniu własnych poczynań , nie musimy spisywać współrzędnych geograficznych i kontrować się za ich pomocą. Taka praktyka nie jest jak na moje oko upierdliwa i zapewni jeszcze lepsze narysowanie śladu , a co za tym idzie obejdzie się z mniejszą ilością niespodzianek w terenie. W GE wyświetlana jest siatka głównych dróg w postaci przeźrocza naniesionego na mapę oraz nazwy miejscowości, to pomaga dopasowywać dany fragment zdjęć satelitarnych do konkretnego fragmentu mapy. Track jeszcze nie sprawdzony , raczkuje w temacie GPS-u także spodziewam się wszystkiego. Staram się jednocześnie niwelować przeciwności ze strony "Matki Natury" do minimum.

Maciek

_________________
Kymco MXU 250 sprzedany , Suzuki KQ 750 , sprzedany Kymco Maxxer 250 , Suzuki LTR 450 fun&race edition


 
Profil Gadu-Gadu

Rejestracja: 12.04.2009 23:16
Posty: 4
Miejscowość: Wwa
Quad: G700
PostWysłany: 14.11.2009 13:36 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Witam wszystkich bo jest to mój pierwszy post na tym forum.
Na początek się przedstawię.
Jestem geodetą i wykorzystuję mojego G700 głownie do pracy w terenie przy wykonywaniu pomiarów i sporządzaniu map głównie dla nowych inwestycji liniowych, często w "dziewiczym terenie".
Wspomagam się przy tym również GPSami. Do orientacji w terenie wykorzystuję często wgrane do GPSa jako podkład skalibrowane mapy 1:10000 wykonane w układzie 1965 w latach 80-tych. To są te mapy które w GEOPORTALU wyświetlają się jako "skany map topograficznych" przy max powiększeniu.
A teraz do rzeczy.
GE jest oczywiście super i też z niego korzystam. Wadą niestety jest fakt, że nie cała Polska jest pokryta zdjęciami o zadowalającej rozdzielczości. Ponadto co może nie jest tak bardzo istotne dla wszystkich ortofotomapa w GE ma spore błędy wpasowania - czasami nawet kilkadziesiąt metrów.
Dodatkowo tak jak napisał EmBe GE nia wyświetla map topograficznych, ale jest na to sposób.
Mianowicie do GE można podłączyć dane udostępniane przez serwisy WMS w tym również GEOPORTAL.
Robi się to tak (opiszę na wersji angielskiej GE bo taką mam w kompie):
1)W GE trzeba prawokliknąć "My places" i w menu wybrać kolejno "Add" i "Image Overlays"
2)W oknie które się pokaże wpisać nazwę np Mapy topograficzne, przejść na zakładkę "Refresh" i wcisnąć przycisk "WMS parameters"
3) Teraz dodajemy adres serwisu WMS. Dla map topograficznych GEOPORTALU będzie to: http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx
4) W oknie po lewej pokażą się dostępne warstwy. Proponuję wybrać TOPO_10_65 i dodać do okna po prawej.
5) Pozamykać okna OKejem i gotowe.
Teraz przy odpowiednio dużym powiększeniu w GE mamy mapę topograficzną z GEOPORTALu. Można ją oczywiście włączać i wyłączać ptaszkiem w menu "Places".
Jakość może nie jest powalająca ale współrzędne sczytane na podstwie tej mapy w GE będą pewniejsze niż te z ze zdjęć z GE. Widać też drogi polne i dukty leśne czego nie ma w GE.
Podobnie można dodać do GE inne mapy topo (warstwy) jak również ortofotomapę GEOPORTALu która jest w wielu miejscach dokładniejsza. Adres ortofoto to:
http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_orto/wmservice.aspx
Myślę że powyższe moży być przydatne przy planowaniu lub weryfikacji tras.
Gdybyście mieli kłopoty z uruchomieniem to służę pomocą
Pozdrawiam
vector


 
Profil
A.P.T. Poznań Team
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.07.2006 09:31
Posty: 1463
Quad: XXC 1000
Poprzednie quady: KQ 750, KQ700, LH300, LH260
PostWysłany: 14.11.2009 15:03 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
Witam!
Korzystam z GPS, GE, Geo...i wszystkich innych możliwych dostępnych źródeł.
Niestety mam paksudny charakter i nigdy nie starcza cierpliwości na takie zgłębianie tematu :(
Szczęśliwie los obdarzył mnie rozwiniętym zmysłem orientacji przestrzennej i pamięcią wzrokową do map więc korzystam z tego
Na szczęście Wasza mobilizacja, takimi wątkami jak ten, mnie nastraja do nauki :D
Chyba zacznę tworzyć własne tracki przed wyjazdami.
Dzięki wszystkim za taki zakres informacji.

_________________
PAZUR
POWER STEERING is ̶f̶o̶r̶ ̶p̶u̶s̶s̶i̶e̶s̶ OK! :p
HUNT THE WOLF - zobaczyć i ̶u̶m̶r̶z̶e̶ć̶ jeździć do samego końca. Mojego, albo...... :)


 
Profil
Retired Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.06.2006 05:06
Posty: 3153
Miejscowość: localhost
Quad: ... xXx ...
PostWysłany: 14.11.2009 17:31 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
vector, genialna metoda :!: Teraz już możemy planować trasy pośrednio na geoportalu :metal:

Dla polskich wersji GE:
- odpalamy GE
- w okienku miejsca, klikamy prawym w Moje miejsca
- dodaj
- obraz nad powierzchnią
- otworzy się okienko, wybieramy zakładkę Odśwież i klikamy przycisk "Parametry WMS"
- na górze dodaj-emy serwis WMS (vector podał adresy z geoportal)

vector, czy mi się wydaje, że występuje spora strata jakości map?
Da się jakoś wypełnić tło mapy topo z geoportalu ? W niektórych miejscach widzę jedynie kreseczki i ciężko stwierdzić co to jest :|

_________________
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.
— Albert Einstein


 
Profil
Mod-Team Member
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.07.2008 21:19
Posty: 5235
Miejscowość: Żory
Imię: Marcin
Quad: Renegade 1000
Poprzednie quady: G660, BF750, TRX 500, TRX 680, G700, CAN-AM 800
PostWysłany: 14.11.2009 18:54 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
W związku z problemami, przedstawiam Wam - JAK NAMALOWAĆ TRACKA W GOOGLE, bo widzę że u Niektórych są z tym problemy ;)

KROK 1.

Pobieramy program z oficjalnej strony Google Earth, zachowując pewność że wszystko będzie bez wirusów i innych niespodzianek.

LINK: http://earth.google.com/intl/pl/

KROK 2.

Instalujemy pobrany plik, zgodnie z wskazówkami na naszym ekranie ( dalej, dalej, dalej ... ) ;)

KROK 3.

*
Otwieramy program Google Earth.

Image

Poruszanie się po programie.
W programie najlepiej jest się poruszać za pomocą klawiatury:

Page Up - przybliżanie
Page Down - oddalanie
Strzałki (góra, dół, prawo lewo) - przesuwanie mapy

możemy również do tego celu użyć myszki, tj. Rolki na myszce - przybliżanie/oddalanie, ale będzie nam ona potrzebna do Rysowania trasy, więc lepiej opanować klawiaturę ;) można równiez posługiwać się opcjami umieszczonymi w prawym górnym rogu mapy.

* Wpisujemy miejscowość z której planujemy wyruszyć w trasę/podróż.
* Szukamy Punktu rozpoczęcia (u mnie Żory)

KROK 4.

* jeśli mamy już ustalony punkt rozpoczęcia trasy, klikamy prawym przyciskiem Dodaj ścieżkę (górny panel - 3 kółka połączone kreskami)
* Wyskoczy nam okienko. WAŻNE !!! - zamykamy je/klikamy OK dopiero po zakończeniu malowania trasy!!!

Image

KROK 5.

* na pasku w okienku klikamy Kolor i styl - pozwoli nam to ustalić, kolor linii jaką będziemy malować, szerokość oraz przezroczystość linii. Po zakończeniu tej operacji, nie zamykamy okienka.

Image

KROK 6.

* okienko przesuwamy w miejsce gdzie nie będzie nam przeszkadzało ;) - dalej go nie zamykamy!.

Image

KROK 7.

* Chwytamy za myszkę i rysujemy trasę. Po ekranie przesuwamy się za pomocą klawiatury (opisane powyżej). Klikając lewy przycisk myszy dodajemy punkt, klikają przycisk prawy cofamy/usuwamy ostatni ruch.

Image

KROK 8.

* Gdy mamy już narysowaną trasę, wracamy do owego okienka.
* Wpisujemy nazwę trasy i klikamy OK (u mnie "Z domu do domu" )

Image

KROK 9.

* Zapisujemy trasę. Tj. klikamy PLIK -> Zapisz -> Zapisz miejsce jako ->
* Otworzy nam się okienko, a tam wpisujemy Nazwę tracka, oraz zmieniamy typ z *.kmz na *.kml
* Klikamy zapisz

Image

Dalsza cześć operacji konwertowania za pomocą programu GPSBABEL do formatu GPX lub GDB (do pliku GARMINA) opisana jest tutaj ->

Przenoszenie tras z Google Earth do Map Source - prezentacja (klik)

pomyślę nad poradnikiem, o tym jak to opisał vector


 
Profil WWW

Rejestracja: 12.04.2009 23:16
Posty: 4
Miejscowość: Wwa
Quad: G700
PostWysłany: 14.11.2009 20:55 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
cisza napisał(a):
vector, czy mi się wydaje, że występuje spora strata jakości map?
Da się jakoś wypełnić tło mapy topo z geoportalu ? W niektórych miejscach widzę jedynie kreseczki i ciężko stwierdzić co to jest :|

Tak jak pisałem jakość nie jest powalająca bo dane są zasysane rastrowo.
Odnośnie wypełnienia tła to wygląda to następująco.
Mapy topograficzne 1:10000 są dwubarwne tzn. każda mapa składa się z dwóch warstw: sytuacji i rzeźby terenu. Wyświetlane są obie naraz w różnych kolorach, a tło w formacie PNG jest przezroczyste.
Jeśli chcecie mieć tło białe to trzeba te dane wyświetlić w formacie JPEG.
W tym celu wchodzimy poprzez prawoklik we właściwości dodanego przez nas miejsca a następnie w polu "Link" zmieniamy na końcu
FORMAT=image/png na FORMAT=image/jpeg
Teraz mapa jest biała, a raczej biało-czarno-brązowa.
Obraz jest o wiele czytelniejszy ale przesłania ortofoto z GE.
Pozdrawiam
vector


 
Profil
Retired Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.06.2006 05:06
Posty: 3153
Miejscowość: localhost
Quad: ... xXx ...
PostWysłany: 14.11.2009 21:10 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
vector napisał(a):
FORMAT=image/png na FORMAT=image/jpeg
rewelacja. Oto chodziło. Dziękuję :uśmiech:

_________________
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.
— Albert Einstein


 
Profil

Rejestracja: 12.04.2009 23:16
Posty: 4
Miejscowość: Wwa
Quad: G700
PostWysłany: 14.11.2009 21:20 
Re: Tworzenie tracków przy pomocy Geoportalu i Google Earth
A jeszcze odnośnie jakości.
W tym samym miejscu co opisałem powyżej tzn prawoklik-właściwości-LINK proponuję zwiększyć parametry na np. WIDTH=1500&HEIGHT=1500.
Wtedy będziecie widzieli również mapę przy odpowiednio mniejszych powiększeniach (większy zakres) i będzie wrażenie lepszej jakości. :)
Zwiększanie tych parametrów powoduje że zasysamy większą paczkę danych i trzeba dłużej poczekać na ich wyświetlenie.
Pozdrawiam
vector


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 75 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.