ATV Polska
A A A

Akcja "Sprzątanie lasu" - relacja

20.04.2009
W dniu 18.04.2009 r. ATVFUNsQUAD sfinalizował przygotowania i zorganizował zapowiadaną akcję „Sprzątanie lasu”. Przedsięwzięcie o wymiarze społecznym i edukacyjnym, zorganizowane pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców - ATV Polska, przy współpracy z pracowników Lasów Państwowych i przy bardzo aktywnym udziale wychowanków z Domu Dziecka w Jaworznie, poza wymiarem ekologicznym miało również na celu propagowanie pozytywnego wizerunku quadowców w rejonie Bukowna.


Miejsce zbiórki wyznaczone było niemal w centrum terenów rekultywacji piaskowni siedlisko na granicy Bukowna, w niecce po kopalni piasku między osadami Bór Biskupi i Podlesie, nad małym stawem o krystalicznie czystej wodzie, w otoczeniu młodych sadzonek. Krajobraz taki dodatkowo motywował nas do działania.

Rozbiliśmy namiot, oflagowaliśmy teren, a służby medyczne i straż pożarna zajęły przygotowane dla nich miejsca. Gotowi do działania w terenie czekaliśmy na przyjazd naszych gości i przyjaciół. Parę minut po 10.00 – zebrało się ponad 20 dorosłych osób, 10 quadów i 5 przyczepek, i co najważniejsze, chwilę później pojawiły się dzieciaki z Domu Dziecka w Jaworznie. Po krótkim powitaniu i odprawie z leśnikami (Leśniczym Leśnictwa Bukowno i przedstawicielami Służby i Straży Leśnej) podzieliśmy się na 4 duże grupy (quad z przyczepką + quady solo, kilka osób dorosłych, dzieciaki), pod dyktando pracowników L.P ruszyliśmy w teren obdarowani specjalnymi workami ze znaczkiem L.P., wyposażeni w kije do zbierania śmieci własnej produkcji oraz łopaty i szufle, a dodatkowo zaopatrzeni w przyzwoite rękawice ochronne. Dla celow identyfikacyjnych - kto w lesie może „kopać dołki”, a kto nie zostaliśmy również oznakowani „firmowymi” kamizelkami ostrzegawczymi, opatrzonymi logo ATV Polska i ATVFunsQuadu

Trzy grupy ruszyły we wskazane przez leśników najbardziej newralgiczne miejsca Bukowna, gdzie śmieci zdominowały krajobraz, natomiast jedna grupa zajęła się dokładnym przeczesywaniem dróg leśnych i przeciwpożarowych rekultywacji, na której stacjonowaliśmy. W ciągu kilku godzin skąpani promieniami słońca, które było dla nas niezwykle łaskawe, zebraliśmy górę śmieci. Mówiąc górę mam na myśli zawartość około 10 przyczep! W ciągu tego czasu, dzięki niesamowitej sprawności członków naszej drużyny oraz zaangażowaniu i wydatnej pomocy dzieci z Domu Dziecka, uprzątnęliśmy przewidziany przez leśników areał.

Na koniec ponownie wszyscy zebraliśmy się w „naszym centrum dowodzenia”, gdzie czekała już na nas wyśmienita regionalna pizza i zimne napoje. Po spożyciu tego skromnego poczęstunku,(a świeże powietrze i sporo ruchu zaostrzyło apetyty), leśnicy poświęcili nam wszystkim nieco czasu na dyskusję na temat ochrony przyrody i zagrożeń, jakie występują w ich rewirze. Później zaproponowaliśmy dzieciakom małą przejażdżkę - znamy się nie od dziś i wiedzieliśmy, że tylko na to czekają, więc po chwili wszyscy ruszyliśmy w teren.......

Podsumowując - naszym zdaniem akcja była jak najbardziej udana.W myśl zasady łączenia przyjemnego z pożytecznym, zrobiliśmy coś dla Lasów Państwowych na rodzimych terenach, a przy okazji dostarczyliśmy trochę wiedzy o środowisku naturalnym i sporo radości dzieciom z zaprzyjaźnionej placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.

Liczymy na to, że ta pionierska akcja połączenia wielu tematów i potrzeb, zaowocuje uczestnictwem dzieci w konkursie organizowanym przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu.

Mamy również nadzieję, że w oczach pracowników L.P. wypadliśmy jako kompetentni i godni zaufania ludzie, którym zależy na środowisku naturalnym. Chcemy zadbać o to,żeby to pilotażowe przedsięwzięcie było pierwszym z cyklu kolejnych zorganizowanych akcji ekologicznych.
Liczymy w tym względzie na przychylność Nadleśnictwa ;-)

Zapraszamy do wątku o akcji na [l=http://atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=19552] Forum ATV Polska[/l].

ATVFUNsQUAD

Tekst i zdjęcia: Seba_gtc, Virtua, Piro