ATV Polska
A A A

Co na nogi?

Marcin Budzyński I Szymon Cieśla 13.07.2005
Każdy z nas wie, że nasze nogi narażone są na wiele urazów podczas poruszania się na quadzie. Aby zapewnić sobie należytą ochronę, każdy użytkownik atv powinien zaopatrzyć się w specjalne buty. Ochraniają one przed stłuczeniami, obtarciami, oparzeniem od gorącego silnika, a przede wszystkim mogą uchronić przed złamaniem. W tym artykule pomożemy Wam wybrać odpowiednie dla Was buty.

Na naszym rynku znajduje się bardzo wiele firm produkujących buty motocrossowe. Kierując się wyborem obuwia dla siebie, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
Po pierwsze nasze buty muszą być nieprzemakalne (nigdy nie wiadomo w jakich warunkach przyjdzie nam jeździć).
Po drugie nasze buty muszą być sztywne (w przypadku ześlizgnięcia się nogi z podnóżka jest ona usztywniona i mniej narażona na urazy).
Po trzecie but musi być wysoki, żeby ochraniał kostkę i goleń.

Z czego wykonane są buty?

Większość butów motocrossowych wykonana jest z kombinacji różnych materiałów, takich jak skóra, tworzywa sztuczne, niektóre zawierają kewlarowe wstawki. Wszystko to razem daje nam bardzo solidną konstrukcję, która ochrania nasze nogi. Każde takie obuwie posiada szeroki zakres regulacji dzięki klamrom (najczęściej 4). Niektóre modele(np. Sidi Flex Force)wyposażone są w tzw. zawias ułatwiający zginanie nogi w sztywnym bucie. Podeszwa jest tak skonstruowana, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność buta do podnóżków. Większość modeli obuwia posiada specjalne wyściółki antypotne oraz wkładki antybakteryjne, co zapewnia dodatkowy komfort w użytkowaniu. Każdy z butów motocrossowych wyposażony jest w metalowy nosek zabezpieczający czubek buta.

Na rynku znajduje się wiele firm produkujących buty. Jedne z najpopularniejszych to SIDI, ALPINESTARS, THOR, GAERNE, FORMA. W swoich ofertach posiadają one szeroką gamę obuwia, która zadowoli zarówno profesjonalnego jak i początkującego ridera.

Na koniec uwaga do początkujących kierowców atv. Warto kupić solidne, dające bezpieczeństwo buty. Jednak pamiętajcie! Nie jest ważne, jak drogi produkt zakupicie. Jeśli nie posiadacie wyobraźni i nie znacie swoich możliwości, żaden but nie uchroni waszej kończyny, więc jeździjcie z rozwagą.


Przykładowe ceny wybranych modeli butów :

BUTY FLY 805
Około 500-600 PLN
BUTY FORMA TERRIAN
Około 700 PLN
BUTY SIDI MINI
Około 700-800 PLN
BUTY FORMA RAPTOR
Około 800-850 PLN
BUTY FOX TRACKER
Około 800-900 PLN
BUTY SIDI RAPTOR
Około 800-900 PLN
BUTY SIDI Discovery
Około 900 PLN
BUTY ALPINESTARS TECH 4
Około 900 PLN
BUTY ALPINESTARS TECH 4 ALL TERRAIN
Około 1000 PLN
BUTY SIDI FLEX-FORCE
Około 1200 PLN
BUTY GAERNE SG10
Około 1300 PLN
BUTY ALPINESTARS TECH 6
Około 1300-1400 PLN
BUTY FOX FORMA PRO
Około 1300-1400 PLN
BUTY ALPINESTARS TECH 8
Około 1400 PLN
BUTY ALPINESTARS TECH 10
Około 1500 PLN', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');