ATV Polska
A A A

Co to jest enduro, motocross, cross country czy supermoto. Czyli wszystko co musisz wiedzieć o zawodach atv w Polsce zanim zaczniesz jeździć

"Giełda Samochodowa" 06.02.2004
[b]Rajdy enduro i wyścigi motocrossowe[/b] to najpopularniejsza w naszym kraju forma rywalizacji zawodników jeżdżących na quadach. W tym roku w obu tych konkurencjach walka toczyć się będzie o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski oraz zdobywcy Pucharu PZM. Sezon rusza już za miesiąc!

[h4]Enduro[/h4]
W roku 2004 polscy zawodnicy wystartują w siedmiu (Puchar) lub sześciu (MP) rundach Rajdu Enduro, którego organizatorem jest Polski Związek Motorowy. Kierowcy posiadający licencję A i startujący na quadach z napędem na jedną oś w tym roku już po raz drugi rywalizować będą o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Tym razem walka będzie jeszcze bardziej emocjonująca ze względu na kilku nowych, świetnych zawodników, którzy postanowili porzucić rywalizację w Pucharze i spróbować swoich sił w Mistrzostwach Polski. „Młodzi gniewni” – Marcin Grochowski czy Paweł Sobczyk – na pewno stanowić będą godną konkurencję dla swych bardziej doświadczonych kolegów. Obok Mistrzostw Polski rozegrany zostanie Puchar PZM. Rywalizacja toczyć się będzie w dwóch klasach: 2K (quady z napędem na jedną oś) oraz 4K (quady z napęden na obie osie). W Pucharze wystartować może każdy ponieważ to właśnie Puchar służy do doskonalenia techniki jazdy i zdobywania doświadczenia.
Kilkudziesięciokilometrowa trasa rajdów enduro, którą podczas zawodów pokonuje się kilkakrotnie, podzielona jest na próby sportowe oraz odcinki dojazdowe. Próby sportowe są dwojakiego rodzaju: mogą to być odcinki motocrossowe, na których spodziewać się można hopek i ciasnych wiraży, lub cross-country, których trasa jest bardziej płaska i mniej wymagająca technicznie. Zawodnicy startują pojedynczo, a miernikiem ich umiejętności jest suma czasów, jakie potrzebują na pokonanie poszczególnych prób sportowych. Ich zadaniem jest także utrzymywanie równego tempa na odcinkach dojazdowych – zbyt wolna lub za szybka jazda może zaowocować punktami karnymi za niepunktualne pojawienie się na Punktach Kontroli Czasu. Pierwsze zawody enduro odbędą się już [b]27-28.03.2004 w Obornikach Wielkopolskich[/b].Szczegóły tej imprezy wraz z regulaminami już wkrótce w Kalendarzu Imprez

[h4]Motocross[/h4]
Po raz pierwszy w historii polskiego sportu ATV w tym roku zorganizowane zostaną Mistrzostwa Polski PZM/ATV Polska w motocrossie quadów. Inicjatorem cyklu zawodów motocrossowych dla quadów jest Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców-ATV Polska, patronat nad zawodami sprawuje Polski Związek Motorowy. Podobnie jak w rajdach enduro w Mistrzostwach wystartują wyłącznie zawodnicy z licencją kategorii A. Tu również spodziewać się możemy pasjonującej walki o tytuł, której faworytem jest doskonale jeżdżący na trasach motocrossowych, ubiegłoroczny zdobywca Pucharu PZM/ATV Polska w motocrossie quadów – Paweł Sobczyk. Kierowcy posiadający licencję B orazci, którzy swoich sił spróbują po raz pierwszy, podobnie jak przed rokiem będą mieli okazję rywalizować w zawodach motocrossowych o randze pucharowej. W rywalizacji motocrossowej mogą wziąc udział najmłodsi miłośnicy quadów, którzy walczyć będą o zwycięstwo w klasie Młodzików.
Charakter zawodów motocrossowych jest inny niż rajdów enduro - zawodnicy startują równocześnie, a polem ich walki jest zamknięta trasa pełna efektownych hopek i zakrętów. Rywalizacja polega na pokonaniu jak największej ilości okrążeń toru w czasie dwudziestu minut (tyle trwa jeden bieg). Gdy czas się kończy można przejechać jeszcze dwa okrążenia. W czasie zawodów każdy kierowca startuje w dwóch biegach; suma pokonanych okrążeń stanowi wynik końcowy.

[h4]Supermoto i Cross Country[/h4]
W poprzednim sezonie świetnie przyjęte zostały zawody super moto quadów. W tym roku również zostanie rozegrany cykl takich imprez. Obecnie trwają rozmowy z organizatorami, już wkrótce terminy tych zawodów zostaną ogłoszone w Kalendarzu Imprez.Podobnie rzecz się ma z zawodami typu cross country.

Biuro ATV Polska służy informacją na temat zawodów. Już wkrótce w dziale Regulaminy zamieścimy obowiązujące na rok 2004 przepisy dla quadów.

ATV Polska
tel.(12)428 69 23
[[email protected]][email protected][/mail]
[b]Arkadiusz Kwiecień
Dorota Lechowicz-Gustab
fot. Jarosław Wiśniewski[/b]
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');