ATV Polska
A A A

Dakar - 29. edycja rajdu

21.12.2006
6 stycznia, z Lizbony wystartuje kolejna, 29. edycja rajdu "Dakar". W gronie kilkuset zawodników z całego świata znajdzie się również [l=http://www.dakar.com/2007/DAK/presentation/docs/engages_quad_2212.pdf]14 kierowców quadów [/l]. W rajdzie wystąpią również nasi reprezentanci: 3 motocykliści, 3 załogi samochodowe oraz 1 team ciężarowy.


Organizatorzy rajdu już dawno ogłosili, kto weźmie udział w zawodach. Na trasę o łącznej długości 8696 kilometrów (w tym 5010 km odcinków specjalnych) wyruszy 236 motocykli, 187 samochodów, 88 ciężarówek i 14 quadów. Trasa tegorocznego rajdu prowadzi przez Portugalię, Maroko, Mauretanię, Mali aż do Senegalu. 20 stycznia zawodnicy powinni dotrzeć do mety tradycyjnie usytuowanej w Dakarze.

W gronie 14 kierowców quadów zdecydowaną większość stanowią Hiszpanie - będzie ich aż sześciu. Obok nich wystąpi trójka Francuzów, dwóch Portugalczyków, dwóch reprezentantów Republiki Południowej Afryki oraz Czech. Jak zwykle największą popularnością wśród "dakarowych" zawodników cieszą się pojazdy znane kiedyś jako Bombardiery, a teraz występujące pod nazwą CAN-AM-ów. Oprócz tego na stracie stanie kilka Yamah i przynajmniej jeden czterokołowiec Suzuki.

Głównym faworytem imprezy będzie z pewnością Hiszpan Juan Manuel „Pedregà” Gonzales, który zwyciężył ubiegłoroczną edycję "Dakaru", zajmując zarazem 79. pozycję w klasie motocykli. Duże szanse powodzenia mają także Francuzi: Antoine i Alan Morel (ojciec i syn), którzy jeżdżą zwykle w parze, wzajemnie sobie pomagając, co zwiększa ich szanse na dotarcie do mety. W ubiegłym roku jako jedyni kierowcy quadów (obok Gonzalesa) mogli się cieszyć widokiem mety w Dakarze. Apetyt na dobrą lokatą mają też z pewnością niezwykle doświadczeni: Czech Josef Machacek i zawodnik z RPA - Cornel de Villiers. Szkoda że w tym gronie znów nie ujrzymy Polaków...

Rywalizacja quadów w rajdzie "Dakar" jest niezwykle wyczerpująca - tylko nieliczni docierają do mety. Quady bowiem jadą innym torem jazdy od motocykli, samochodów czy ciężarówek. Ogromne prędkości, ciężka i piekielnie długa trasa sprawiają, że większość czterokołowców w wyniku awarii musi zrezygnować z jazdy. Współzawodnictwo w klasie ATV jest więc de facto walką o przetrwanie - kto dojedzie do mety, ma niemal zagwarantowaną wysoką lokatę w klasyfikacji końcowej.

W tegorocznym "Dakarze" wystąpi rekordowa liczba polskich zawodników. W gronie motocyklistów zobaczymy naszych etatowych reprezentantów: Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego (obaj KTM). Debiutantem w tej prestiżowej imprezie będzie natomiast Jarosław Cisak (również KTM), który reprezentował nasz kraj w rajdzie Berlin-Wrocław 2005.

W klasie samochodów na starcie stanie oczywiście załoga Orlen Teamu: Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin (Nissan Navara). O dobry rezultat walczyć zamierza również polski Loctite Team, w którego barwach pojadą dwa Land Rovery Tomcaty. Ich załogi to: Albert Gryszczuk i Jarosław Kazberuk (Albert w ubiegłym roku zwyciężył prestiżowy rajd Berlin-Wrocław 2005) oraz rodzinny duet: Robert i Ernest Góreccy. Naszym "jedynakiem" w klasie ciężarówek będzie ponadto Mercedes Unimog z Diverse TVN Turbo Extreme Teamu, w którego kabinie pojadą: Grzegorz Baran - Rafał Marton.

[l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4506]Czytaj o Dakarze na naszym Forum i podziel się swoją opinią i wiedzą z innymi ... [/l]
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');