Biuro ATV POLSKA 07.01.2009
[b]Dojazdówka:[/b] 4 km
[b]Odcinek specjalny:[/b] 380 km
[b]Dojazdówka:[/b] 25 km

[b]6 stycznia i 4 etap Rajdu Dakar o łącznej długości 409 km, biegnący z Jacobacci do Neuquen[/b] przyniósł nam jak zwykle wiele wrażeń. Ponad 380 km odcinka specjalnego patagońskich bezdroży czekało dzisiaj na uczestników rajdu, tak samo jak problemy z ogumieniem. [b]Wczorajszy etap ostatecznie ukończyło 444 załogi[/b] - 182 motocykle, [b]24 quady[/b], 160 samochodów i 78 ciężarówek. Oficjalne źródła podają, że 3 dnia wycofało się aż 31 załóg - łącznie natomiast nie jedzie ich już 56. Już o 7:00 rano czasu lokalnego jako pierwszy do odcinka specjalnego wyruszył motocyklista Marc Coma, wczorajszy triumfator w swojej klasie. Po raz kolejny odcinek specjalny padł łupem Marca Comy, co sprawia że jest to jego 3 zwycięstwo etapowe w tegorocznej edycji rajdu. Od znakomitej strony pokazał się także Cyril Despres - startując z 48 pozycji, dzisiejszy etap ukończył na 2 pozycji ze stratą 1.17 min do lidera. Jakos 3 zameldował się na mecie Amerykanin Jonah Street, co pozwoliło mu przesunąć się na 2 pozycje w generalce - 42 min za Coma. Zawodnicy Orlen Team zajęli kolejno miejsca: 18 - Czachor, 19 - Przygoński, Dąbrowski - 89, Jarmuż - 57.

[b]W klasie quad[/b] sytuacja zaczyna się powoli stabilizować. [b]Zwycięzcą dzisiejszego etapu został Joan Manuel Gonzalez,[/b] który wygrał swój pierwszy odcinek specjalny. Na linii mety zjawił się ponad 16 min przed dotychczasowym liderem w klasyfikacji ogólnej - Christopherem Declerckiem (Yamaha) oraz około 19 min przed kierowcą ze stajni Polaris - Ericiem Carlini. [b]Nasz reprezentant Rafał Sonik cały czas jest w grze![/b] Po trzech pierwszych bardzo udanych etapach, [b]dzisiaj ukończył dzień na 9[/b] pozycji jednak jak sam mówił w wywiadach ma on problemy z przegrzewającym się silnikiem. Miejmy nadzieje, że nie są to spore problemy i lada dzień zobaczymy Rafała w pierwszej trójce. W klasyfikacji generalnej pewnie prowadzi kierowca Yamahy - Christoph Declerck, 2 ze stratą ponad 30 minut jest Gonzalez. Trzecie miejsce zajmuje Josef Machacek natomiast [b]Rafał dalej pozostaje na znakomitym 4 miejscu[/b]. 4 dzień rajdu może zaliczyć do udanych Martijn Van Gastel, który dzisiaj uzyskał 12 czas odcinka.

[b]W klasie samochodów[/b] miała dzisiaj miejsce zażarta walka Carlosa Sainza (VW) z Qatarem Nasserem Al-Attiyahem (BMW). Kierowca Volkswagen mimo prowadzenia przez cały odcinek zjawił się na linii mety tylko 6 sekund przed Al-Attiyahem. Trzecie miejsce należało do kierowcy Mitshubishi - Luca Alphanda. W generalce walka VW-BMW trwa nadal. Po dzisiejszym odcinku Sainz dalej prowadzi nad kierowcą BMW - Al-Attiyahem 3.46 min. Na chwile obecną 3 miejsce na pudle zajmuje kolejny kierowca ze stajni niebieskich - Giniel De Villiers. W klasie OPEN już chyba zostaliśmy przyzwyczajeni do zwycięstw Robby Gordona - tak też było dzisiaj, co więcej widać bardzo upodobał on sobie 10 miejsce, ponieważ znów uzyskał on właśnie taki czas na mecie dzisiejszego odcinka. Załoga Orlen Teamu dojechała dzisiaj na linie mety z 12 czasem.

[b]W klasie ciężkiej[/b] po raz kolejny atak na czołową lokatę przypuścił Gerard de Rooy, kończąc 4 etap z przewagą zaledwie 46 sekund (!) nad pięciokrotnym zwycięzcą Dakaru - Vladimirem Chaginem. Bardzo dobre tempo utrzymuje także Fridaus Kabirov. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce nadal należy do de Rooy'a, który jednak może czuć się zagrożony. Kamazy przypuściły ostry atak - Chagin wskoczył na drugie miejsce, Kabirov jest trzeci, czwarty natomiast jest Mardeev. [b]Polska załoga Diverse Extreme Team ukończyła dzisiejszy etap na 33 miejscu.[/b]

Wielu może dziwić długość dzisiejszego etapu. Na stronie głównej Dakaru w dziale "breaking news" została potwierdzona informacja o zmianie trasy 4 etapu. Tak więc odcinek specjalny został skrócony o ponad 70 km, zmieniła się także lokalizacja 1 checkpointu.

Już jutro 7 stycznia i 5 etap rajdu z Neuquen do San Rafael. Miejmy nadzieje, że będzie to szczęśliwy dzień dla naszych zawodników ! Bieżące relacje oraz tracking na [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=16487]forum ATV Polska[/l].