Biuro ATV POLSKA 09.01.2009
[b]Dojazdówka:[/b] 76 km
[b]Odcinek specjalny:[/b] 395 km (skrócony do 178 km !)
[b]Dojazdówka:[/b] 154 km

Wczorajszy 5 etap przyniósł wiele wrażeń i zarazem smutnych informacji. Na samym początku warto zaznaczyć, że [b]trasa odcinka specjalnego została skrócona do 178 km.[/b] Jest to spowodowane ogromnymi trudnościami jakie napotkali zawodnicy na trasie etapu 5. Z dnia na dzień ilość uczestników maleje a wczorajszy etap był na prawdę szczególny pod tym względem.

[b]Na start dzisiejszego etapu stanęło już tylko 385 załóg[/b] (dla porównaniu wczoraj do startu zostało dopuszczonych 420). Jak zwykle, pierwszy motocyklista miał wyjechać kilka minut po 7:00 czasu lokalnego, jednak ze względu na wcześniej wspomniane zmiany start pierwszego motocyklisty został przełożony na godzinę 9:05. O tej też porze, pierwszy zawodnik - amerykanin Jonah Street ruszył na trasę OS'u. Niedługo cieszył się jednak prowadzeniem, ponieważ tuż po starcie prowadzenie objął Cyril Despres, który nie oddał miejsca lidera już do końca dnia. Tuż za nim zameldował się aktualny prowadzący w generalce - Marc Coma (2.09 min), na trzecim miejscu zjawił się Jordi Viladoms. Na drugim miejscu nadal utrzymuje się Jonah Street, który także prowadzi w klasie Maraton natomiast trzecie miejsce należy do Davida Fretigne, który traci ponad 47 min do lidera. Jeśli chodzi o polskich zawodników [b]Przygoński nadal kontynuuje swoją szaleńczą pogoń jak na debiutanta, dzisiaj zajmując 13 pozycję.[/b] Lider Orlen Teamu - [b]Jacek Czachor zajął dzisiaj 27 miejsce[/b]. Bardzo dobrą pozycję uzyskał także jadąc w barwach [b]Honda Team Europe, Jarmuż - 45 lokata[/b]. Niestety według systemów trackingowych oraz list znajdujących się na głównej stronie Dakaru nie ma żadnych wieści o Marku Dąbrowskim. Tracking (który nie zawsze działa poprawnie) wskazuje, że Marek nie przejechał przez żaden z checkpointów, nie ma go także na listach zawodników, którzy ukończyli etap 6. Miejmy nadzieje, że zawodnik Orlen Teamu dojechał jednak do linii dzisiejszego etapu - trzymamy kciuki!

W [b]klasie quad[/b] trwa zażarta walka pomiędzy Gonzalesem i Machackiem. [b]Dzisiejszy dzień należał do wielokrotnego triumfatora Dakaru - Josefa Machacka[/b], który ostatecznie został zwycięzcą dzisiejszego etapu. Ponad 10 minut za nim, na mecie zjawił się wspomniany wcześniej Gonzales na swojej Yamasze. Trzecie miejsce należało do Huberta Deltrieu, reprezentującego team Polaris. Od bardzo dobrej strony pokazał się także Patronelli na Bombie. Argentyńczyk widać bardzo dobrze czuje się w swoich rodzinnych stronach. Na potwierdzenie tego faktu, uzyskał on dzisiaj 4 czas w swojej klasie. Nikogo także nie powinna zdziwić bardzo dobra postawa [b]Rafała Sonika[/b]. Przez ponad połowę odcinka utrzymywał on znakomitą 6 pozycję. [b]Przy pomiarze na 169 km zameldował się na 8 miejscu i na takiej też pozycji ukończył dzisiejszy 6 etap. Mimo tego "Prezes" nadal utrzymuje świetną 4 pozycję.[/b] Niestety z zajmowanych pozycji możemy stwierdzić, iż może on mieć problemy z maszyną - już wcześniej narzekał na problemy z silnikiem. Bardzo cieszy także informacja, że mimo trudnych warunków na trasie, [b]do linii mety dojechał Martjin Van Gastel na 18 pozycji. [/b]

[b]W klasie samochodów[/b] nadal trwa zażarty bój pomiędzy BMW a VW. Dzisiejszy etap należał do Qatara Nassera Al-Attiyaha, który przekroczył linię mety 5.07 min przed swoim głównym rywalem Ginielem De Villiersem. Miejsca trzecie i czwarte należały dzisiaj także do ekipy niebieskich - Marka Millera i Carlosa Sainza. Jako piąty zameldował się Stephen Peterhansel - legenda rajdu Dakar, który zjawił się 13.14 min za liderem. W klasie open niezmiennie prowadzi Robby Gordon. Załoga Orlen Teamu - [b]Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Foritn zajęli dzisiaj świetną 7 pozycję! W klasyfikacji generalnej przesunęli się na 8 pozycję.[/b]

[b]W klasie ciężarówek[/b] dzisiejsze zwycięstwo należało do Vladimira Chagina, który wygrał swój drugi odcinek w tegorocznym rajdzie. 20 sekund za nim zjawił się jego teamowy partner - Fridaus Kabirov. Trzecie miejsce należało do Gerarda De Rooy'a, który w klasyfikacji generalnej zajmuje także, ostatnie miejsce podium. W generalce nadal prowadzi Kabirov, jednak po dzisiejszym odcinku Chagin zmniejszył nad nim straty do 9.32 min. [b]Niestety według informacji na stronach organizatora, do mety odcinka nadal nie dojechała polska załoga Baran/Grzegorczyk/Grigorjew.[/b]

Jutro 9 stycznia i [b]7 etap rajdu z Mendoza do Valparaiso.[/b] Zapraszamy na [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=16487]forum[/l], gdzie ciągle można śledzić na bieżąco zmagania zawodników.