ATV Polska
A A A

Dakar 2009 - Etap 9 La Serena - Copiapo

Marcin Budzyński 14.01.2009
[b]Dojazdówka:[/b] 88 km
[b]Odcinek Specjalny:[/b] 449 km [i](skrócona do 430 km !)[/i]

Witamy na kolejny, [b]9 już etapie rajdu Dakar[/b]. Na sam początek warto zaznaczyć, że dzisiejszy odcinek znowu został skrócony jednak stało się tak z powodu zbyt trudnej trasy przy końcu odcinka specjalnego. Organizatorzy postanowili, że po tak długiej podróży i szaleńczej pogoni przeprawa przez tak bardzo piaszczyste tereny może zakończyć się wycofaniem kolejny ekip z rajdu, czego oczywiście nikt nie chce.
[b]Po 8 etapie, 329 załóg oficjalnie dotarło do linii mety[/b] i zostało sklasyfikowanych w tym: 137 motocykli, [b]14 quadów[/b], 116 samochodów oraz 62 ciężarówki. Po wczorajszym etapie, wyższość rajdu musiało uznać 16 załóg. Już o godzinie 7:00 czasu lokalnego, wczorajszy zwycięzca w klasie motocykli - Cyril Despres wyruszył na trasę odcinka specjalnego. 2 minuty za nim w pogoń udał się aktualny lider klasyfikacji generalnej Hiszpan, Marc Coma. Niestety już z samego rana dotarła do na decyzja o wycofaniu się z rajdu bardzo dobrze jadącego Amerykanina Jonaha Streeta. Decyzja taka została podjęta przez samego zawodnika po tym, jak dzień wcześniej nabawił się poważnej kontuzji nadgarstka, która pokrzyżowała jego plany na dojechanie do Buenos Aires. Ostatecznie po bardzo dobrym początku Despresa, musiał on uznać wyższość Fransa Verhoevena jadącego na KTM'ie, który wygrywając dzisiaj OS do puli wygranych dodał już 2 odcinek. 3'09 min za nim na mecie odcinka zameldował się David Fretigne. Bardzo dobrą postawą może pochwalić się także jadący na własnym podwórku Chilijczyk - Francisco "Chaleco" Lopez, który zjawił się 3'40 min za liderem odcinka. W klasyfikacji generalnej dalej pewnie prowadzi Marc Coma (dzisiaj odnotował 4 czas), który ma już ponad godzinną przewagę nad drugim zawodnikiem - Davidem Fretigne, prowadzącym w kategorii 450 ccm. Jako 3 z ponad 1.5 godzinną stratą jest Cyril Despres na KTM'ie który dzisiaj zakończył odcinek specjalny z 5 czasem. [b]Wśród polskich zawodników[/b], szybką jazdą znów popisał się [b]najmłodszy reprezentant Orlen Teamu - Jakub Przygoński odnotowując dzisiaj 14 czas odcinka[/b], natomiast [b]Jacek Czachor uzyskał dzisiaj 23 czas[/b]. Reprezentant Honda Team Europe nadal utrzymuje dobre tempo - dzisiaj 29 lokata.

[b]W klasie quad nadal same dobre wieści dla naszego polskiego zawodnika Rafała Sonika.[/b] Dzisiejszy etap zakończył poza pierwszą piątka - odnotowując 6 czas, jednak wszyscy jechali bardzo równo. [b]Strata SuperSonika do dzisiejszego zwycięzcy Machacka wyniosła około 34 minut[/b]. Świetne wieści także dla wielbicieli Renegatów - Patronelli ponownie zdobywa 2 miejsce, dzisiaj ze stratą tylko 39 sekund do lidera. Jako 3 na mecie zjawił się francuski kierowca Polarisa - Hubert Deltrieu. W generalce bez zmian - nadal prowadzi wielokrotny zwycięzca rajdu Dakar - Josef Machacek, który ma już porażające przewagę ponad 2.5 godziny nad drugim w generalce Patronellim. [b]Trzecie miejsce należy do Prezesa ATV Polska, ma on jednak już stratę ponad 3 godziny 20 minut,[/b] jednak jak wszyscy dobrze wiemy Dakar nie raz sprawiał nam wiele niespodzianek - czy tak też będzie w tym roku ?[b]W samochodach[/b] nikogo nie powinna chyba zdziwić informacja, że kolejny sukces etapowy odniósł Volkswagen. Dzisiaj najwyższe podium przypadło ponownie Hiszpanowi Carlosowi Sainzowi, który wygrał już 5 etap w tegorocznej edycji, trzeci pod rząd oraz 14 ogólnie we wszystkich edycjach rajdu! Drugie miejsce zajął teamowy kolega Sainza Mark Miller, tracąc 1'47 min do lidera. Jako trzeci zjawił się kolejny Amerykanin Robby Gordon w swoim egzotycznym Hummerze. W generalce bez zmian - "Trio Niebieskich" nadal okupuje pudło - Sainz, Mark Miller (dzisiaj awansował na 2 lokatę) oraz Giniel De Villiers. Jedyny z ekipy Mitshubishi - Nani Roma dzisiaj odnotował 7 czas odcinka. W generalce natomiast nadal udało mu się utrzymać dobre 4 miejsce jednak do lidera rajdu traci już około godzinę. [b]Polska załoga Hołowczyc/Fortin nadal utrzymuje dobre pozycje w pierwszej 10. Dzisiaj odnotowali 8 czas, w generalce jednak cały czas utrzymują pewną 6 lokatę![/b]

[b]W ciężarówkach[/b] nadal niepodzielne królowanie weteranów. Dzisiejszy 8 odcinek padł łupem rosyjskiego kierowcy Vladimira Chagina w swoim Kamazie, który wygrał z przewagą około 25 minut nad Brazylijczykiem - Andre De Azevedo. Jako trzeci ze stratą ponad 33 minut zameldował się Fridaus Kabirov. W klasyfikacji generalnej mamy nowego prowadzącego - Chagin ma teraz około 30 minutową przewagę nad kolegą z drużyny Fridausem Kabirovem i ponad 48 minutową nad De Rooy'em, który teraz zajmuje 3 miejsce.

Już jutro 13 stycznia i 10 etap Rajdu Dakar! Coraz bliżej zbliżamy się ku mecie w Buenos Aires. Jutro najdłuższy i najtrudniejszy odcinek rajdu Dakar mierzący prawie 670 km odcinka specjalne. Jak zwykle do śledzenia zmagań zawodników oraz poczynań SuperSonika zapraszamy na [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=16487]forum ATVpolska[/l]!

Zobacz galerię

', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');