ATV Polska
A A A

Dakar 2009 1 Etap Buenos-Aires - Santa Rosa

Biuro ATV POLSKA 04.01.2009
Jesteśmy już po 1 etapie legendarnego Rajdu Dakar, który w tym roku zagościł w Ameryce Południowej. Już o 7:50 czasu lokalnego (Ameryka Pd.) pierwszy zawodnik wystartował do odcinka specjalnego tegorocznej edycji. Jak zwykle, pierwsze wyruszyły motocykle, także wybrańcem który rozpoczął wyścig był [b]Cyril Despress[/b], tuż za nim jechał [b]Marc Coma[/b]. Jeśli chodzi o klase motocykli dzień był pełen wrażeń zwłaszcza dla polskich kibiców. Przez cały czas pewnie prowadził Marc Coma i to on został zwycięzcą pierwszego odcinka specjalnego. Po wspaniałej jeździe [b]Jacka Czachora[/b] i progresywnym przesuwaniu się w stawce zajął on 2 [b]miejsce[/b], przybywając na linie mety 22 minuty po liderze. Pozostali polscy motocykliści również wypadli bardzo dobrze - młody [b]Jakub Przygoński[/b] zajął [b]18 miejsce[/b] a [b]Marek Dąbrowski 24[/b]. Dobre [b]35 miejsce[/b] zajął także jadący w teamie Honda Europe [b]Krzysztof Jarmuż[/b].


Bardzo cieszy także fakt, wysokiej frekwencji quadów na tegorocznym rajdzie. 25 maszyn stawiło się dzisiaj na starcie. Jescze bardziej cieszy fakt, że [b]wśród nich znalazł się także Rafał Sonik[/b] - Prezes ATV Polska. Już w pierwszy dzień Rafał pokazał swoim rywalom, że jest poważnym przeciwnikiem z dużym bagażem doświadczeń. Po pierwszym pomiarze czasu znajdował się na 18 pozycji, wolniejszy start wcale nie był jednak dla niego żadnym problemem ponieważ na następnych punktach kontrolnych polepszał On swoją pozycje. Na 1 checkpoincie był już 9, na drugim 7 a na 3 zajmował już 6 pozycje. [b]Ostatecznie Rafał zakończył dzień na znakomitym 4 miejscu 21 minut za zwycięzcą dziesiejszego etapu - Christophem Declerckiem.[/b] 2 miejsce zajął znany bardzo dobrze wszystkim wielokrotny zwycięzca klasy quad Rajdu Dakar Joseph Machacek, 3 natomiast był Luis Henderson na swojej suzuki.Jeśli chodzi o samochody dziesiejszy odcinek padł łupem kierowcy BMW X-3 Qatara Nassera Al-Attiyah'a i to on objął prowadzenie w generalce. 2,17 min po zwycięzcy na mecie zjawił się Carlos Sainz w swoim VW Touaregu, 3 natomiast był Giniel de Villiers także z ekipy Volkswagena. W klasie OPEN 1 miejsce przypadło Amerykanowi Robbiemu Gordonowi w Hummerze, który w generalce skończył na 17 pozycji. Dobre miejsce odnotowała także załoga Orlen Teamu - [b]Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin[/b] kończąc dziesiejszy dzień na [b]9 miejscu.[/b] Należy także wspomnieć o jescze jednej załodze samochodowej o której chyba nikt nie pamięta - [b]Aleksandrze Sachanbińskim i Arkadiuszu Rabiedze w Land Roverze[/b], którzy mimo dalekiej 153 pozycji dotarli na linie mety a to jest najważniejsze.


Na końcu klasa ciężka - ciężarówki. Marcel Van Vliet jest zdobywcą 1 miejsca na dziesiejszym etapie. 2 sekundy za nim weteran klasy ciężkiej Dakaru - Gérard De Rooy. 3 miejsce przypadło rosjaninowi Ilgizarowi Mardeev'owi w Kamazie. [b]Polska załoga ciężarówki MAN w składzie Grzegorz Baran, Izabela Szwagrzyk i Andrzej Grigorjew zajęli 23 miejsce. [/b]


Niestety widać, że wielu zawodników nie poradziło sobie z trudami "nowej formuły" Dakaru. Z 500 załóg, które stanęły dzisiejszego dnia na start do odcinka specjalnego, tylko 477 dotarło do mety w Santa Rosa. Pośród ekip, które nie jadą dalej są też 2 quad. Z numerem 252 Jose Maria Pena na Yamaha Raptor oraz Pignet Yann (nr 279) na BRP. Niestety nie wiadomo jescze co jest przyczyną, wycofania się quadowców.


Jutro 3 stycznia a więc 2 etap rajdu z Santa Rosa de la Pampa do Puerto Madryn. Zapraszamy na [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=16487]forum[/l] gdzie cały czas na bieżąco śledzimy postępy naszych zawodników !
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');