ATV Polska
A A A

Dakar 2009 Etap 2 Santa Rosa de la Pampa - Puerto Madryn. Sonik wiceliderem rajdu w kategorii Quady!

Biuro ATV POLSKA 05.01.2009
[b]Odcinek Specjalny:[/b] 237 km
[b]Dojazdówka:[/b] 600 km

2 etap rajdu przyniósł nam nie mniej emocji jak pierwszy. [b]Dzisiejszy etap o łącznej długości 837 km prowadził z Santa Rosa de la Pampa do Puerto Madryn i był najdłuższy ze wszystkich odcinków[/b]. Na szczęście dla zawodników większość trasy to dojazdówki, mimo to nie mieli oni łatwego zadania. Już na samym początku ruszyli oni do odcinka specjalnego, nie mając możliwości odpowiedniego rozgrzania się przed OS. O 6:15 czasu lokalnego, jako pierwszy do odcinka specjalnego wyruszył wczorajszy zwycięzca w klasie motocykli - Marc Coma. Przez długi czas prowadził on, odnotowując doskonałe czasy na 1 i 2 checkpoincie jednak później stracił on sporo czasu. Ostatecznie 2 etap ukończył na odległym 17 miejscu, co jednak nie odebrało mu 1 miejsca w generalce. Zwycięstwo odniósł natomiast Frans Verhoeven na KTM'ie, drugi był Cyril Despres, trzeci natomiast David Frétigné. Dobrą i szybką jazdą popisał się dzisiaj najmłodszy członek Orlen Teamu Jakub Przygoński, który zajął 11 miejsce wyprzedzając o jedną pozycję Jacka Czachora. Marek Dąbrowski zajął 44 miejsce, Krzysztof Jarmuż natomiast był 49.

[b]Niemałych wrażeń przyniosła nam także klasa quad[/b]. Po wczorajszym bardzo dobrym 4 miejscu [b]Rafała Sonika[/b] dzisiaj zdołał on poprawić swoją pozycję. Przy pierwszym checkpoincie zdołał uzyskać dobre 5 miejsce, przy drugim był już na 4 pozycji. [b]Ostatecznie 2 etap zakończył na znakomitej 3 pozycji 3.23 min za liderem, co w swojej klasie plasuje go na 2 miejscu w generalce.[/b] Dziesiejszy odcinek specjalny znów padł łupem [b]Christophera Declercka,[/b] 2 miejsce przypadło natomiast kierowcy Polarisa - [b]Hubertowi Deltrieu.[/b] Należy także wspomnieć o znanym w Polsce riderze quadowym, który także jedzie w Dakarze. Chodzi o [b]Martijna Van Gastela jadącego na Raptorze 700[/b], który dzisiaj zajął 19 miejsce. [b]Ostatecznie do mety 2 etapu dojechały 24 quady.[/b] Wcześniejsza informacja o odpadnięciu 2 quadowców była nieprawdziwa - systemy GPS oraz statystyki na stronie Dakaru zawierają błędy, jednak nie ma się czemu dziwić - organizatorzy mają ręce pełne roboty. [b]Z rywalizacji wycofał się jak narazie jeden quadowiec - Yann Pignet (nr 279) jadący na BRP.[/b]

W [b]klasie samochodów[/b] 2 etap wygrała załoga Sainz/Perin w Volkswagenie. Drugie miejsce przypadło Stephanowi Peterhanselowi z załogi czerwonych, natomiast trzeci był De Villiers także w VW. Miejsca od 1 do 5 to przeplatanie się kolorów czerwonego i niebieskiego - walka teamów fabrycznych rozgorzała na dobre. [b]Bardzo dobrym miejscem może pochwalić się także Polska załoga Hołowczyć/Fortin, która dzisiaj wywalczyła 6 miejsce, w generalce natomiast zajmują 9 miejsce.[/b] O drugiej polskiej załodze samochodu Land Rover prowadzonego przez Aleksandra Sachanbińskiego i Arkadiusza Rabiege na razie nic nie wiadomo. W klasie OPEN ponownie triumpfatorem został Robby Gordon w swoim Hummerze, który dzisiaj zajął 10 miejsce.

[b]W klasie ciężarówek[/b] na najwyższe miejsce wskoczył Gérard De Rooy w swoim Ginaf'ie. 2 minuty za nim na linii mety pojawił się znany dobrze wszystkim Kabirov w swoim Kamazie. 3 miejsce przypadło Marcelowi Van Vlietowi, zwycięzcy wczorajszego etapu, także jadącego w ciężarówce marki Ginaf. Po dziesiejszym dniu na prowadzenie w generalce wysunął się Gérard De Rooy. [b]Grzegorz Baran, Izabela Szwagrzyk i Andrzej Grigorjew w swoim MAN'ie zajęli dzisiaj 38 miejsce.[/b]