ATV Polska
A A A

Dakar 2009 Etap 3 Puerto Madryn - Jacobacci

Biuro ATV POLSKA 06.01.2009
[b]Dojazdówka:[/b] 70 km
[b]Odcinek Specjalny:[/b] 551 km
[b]Dojazdówka:[/b] 73 km

Czas na [b]podsumowanie 3 dnia rajdu[/b], biegnącego z Puerto Madryn do Jacobacci. Na etapie tym o łącznej długości [b]694.5 km[/b] zawodnicy mieli do pokonania aż [b]551 km odcinka specjalnego[/b], co sprawia że jest to drugi pod względem długości odcinek w rajdzie! 3 etap charakteryzował się bardzo szybkimi odcinkami, jednak zawodnicy musieli mieć się na baczności i uważać na stan swoich opon aby nie powtórzyć sytuacji z dnia pierwszego. [b]Na linie startu trzeciego dnia stawiło się 475 załóg[/b] - 201 motocykli, [b]24 quady,[/b] 170 samochodów i 80 ciężarówek. Według oficjalnych doniesień, po drugim dniu rajdu wycofało się 17 załóg.
Dokładnie o 7:00 czasu lokalnego na trasę do odcinka specjalnego wyruszył wczorajszy triumfator - Frans Verhoeven na KTM'ie. Mimo przygód podczas pierwszego etapu, wielu zawodników miało dzisiaj problemów z ogumieniem i musiało czekać na pomoc. Pech ten nie dotknął jednak Marca Comy, który pewnie wygrał dzisiejszy odcinek specjalny meldując się na mecie z 17 minutowym zapasem czasu. Co ciekawe 2 miejsce egzekwo, z dokładnie taką samą stratą do lidera - 17:49 min - zajęli Pal-Anders Ullevalseter oraz Jordi Viladoms. 3 czas odcinka odnotowal Francuz David Casteu. Dzisiejszym zwycięstwem Coma powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej do 40 minut nad pozostałymi zawodnikami. Jeśli chodzi o polskich motocyklistów: Jacek Czachor zameldował się na mecie z 11 czasem, Marek Dąbrowski z 91 oraz Jakub Jarmuż z 61. Bardzo cieszy postawa młodego zawodnika Orlen Teamu który dzisiaj na linii mety zjawił się z 21 czasem.

Po bardzo dobrych dwóch pierwszych odcinkach [b]Rafała Sonika,[/b] utrzymuje on nadal wysoką pozycję w swojej klasie. Dzisiaj mimo zachowawczej jazdy z powodu wczorajszej wymiany silnika udało mu się uzyskać 4 czas na linii mety. Słabszy start Rafała wcale nie oznaczał, że dzisiaj da za wygraną. Po kolejno 7 i 8 czasie po pierwszych pomiarach, już na pierwszym checkpoincie odnotował 5 czas. Na tym jednak nie poprzestał uzyskując 4 czas na drugim checkpoincie i tym samym dowożąc to miejsce do mety. Gratulujemy dobrej postawy i trzymamy kciuki. [b]Zwycięzcą dzisiejszego etapu został natomiast wielokrotny zwycięzca rajdu Josef Machacek[/b] meldując się na linii mety 1.47 min przed francuzem - Christopherem Declerckiem. 3 był Joan Manuel Gonzalez na swojej Yamasze. Jak narazie po 3 etapach w klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Christoph Declerck. Należy wspomnieć także, że Martijn Van Gastel ukończył pomyślnie dzisiejszy odcinek, dojeżdżając do mety z 21 czasem.

[b]W klasie samochodów[/b] także trwa zażarta walka. Mimo wspaniałej pogoni Sainza, odcinek ten padł jednak łupem Nassera Al-Attiyah'a, który był także zwycięzcą 1 odcinka specjalnego rajdu. Al-Attiyah wyprzedził Carlosa Sainza jedynie o 35 sekund, mimo to hiszpan dalej pozostaje na czele klasyfikacji ogólnej. Widać, że w tym roku VW wystawił bardzo mocną ekipę - miejsca od 2 do 4 oraz pozycja 6 należą do niebieskich. Przedzielić ich zdołał jedynie Stephan Peterhansel w swoim Mitshubishi. W klasie OPEN dalej króluje Robby Gordon w swoim Hummerze. [b]Polska załoga Krzystof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin zajęła dzisiaj 11 miejsce.[/b]

3 etap w [b]klasie ciężarówek[/b] padł łupem pięciokrotnego zwycięzcy rajdu, rosjanina Vladimira Chagina. Na mecie zjawił się on 3.24 min przed wczorajszym triumfatorem Gerardem de Rooy i 7 minut przed Fridausem Kabirovem. Jak na razie w klasyfikacji generalnej prowadzi Gerard de Rooy, jednak po dzisiejszym zwycięstwie Chagin zmniejszył różnicę czasową i wskoczył na 3 miejsce. Czyżby dzisiejsze zwycięstwo oznaczało, że Chagin rozpoczął szaleńczą pogoń do 1 miejsca w tegorocznej edycji rajdu ? Czas pokaże.

Już jutro 6 stycznia a więc kolejny, 4 etap Rajdu Dakar prowadzący z Jacobacci do Neuquen. Zapraszamy na [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=16487&postdays=0&postorder=asc&start=195]forum ATV Polska[/l] do śledzenia live trackingu Rafała Sonika i na stronę główną na codzienne podsumowania!
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');