Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska - Forum - Zobacz temat - Mapy Polski
Reklama1
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 03.06.2024 20:45



Odpowiedz  [ 73 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Mapy Polski 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.02.2006 09:31
Posty: 801
Miejscowość: Poznań
Quad: Rincon 680
PostWysłany: 07.05.2008 19:14 
Topo_100 GpsManiaka ma około 85 MB danych, sam ten fakt świadczy o tym że cały obszar Polski nie jest uwzględniony przy takiej dokładności.
Musiałaby mieć między 500 MB a 1GB danych.
Mapy topo_100 jak i UMP posiadają opcję aktualizacji poprzez zgłaszanie własnych tracków i spostrzeżeń do autorów map. Poprawki mogą już być w update za kilka dni. :D

_________________
Pozdrawiam Ryszard
SQUAD: A.P.T. - ATV Poznań Team

zobacz najnowsze fotki z naszych wypraw


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 07.05.2008 19:19 
sądzisz, że aktualizacja załatwi taki poziom szczegółowości jaki osiągam na własnych mapach?
Ja swoje robię na podkładach 1:50000. GPSMANIAK na 1:100000. To już świadczy o poziomie datalu. Oczywiście do swojej mapy moge dołożyć wartwice. Nie stanowi to żadnego problemu.

Po prostu, kiedy się wybieram np na 3 dni na jazdę na jakims terenie, w kilka godzin można przygotować niezłą mapę tego terenu, lepszą niz mapy komercyjne. Chyba z 10zł kosztuje dobra mapa papierowa 1:50000. Reszta to już praca, praca, praca.

Pewnie niedługo powtórzymy szkolenie z tworzenia własnych map.... 8)


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.02.2006 09:31
Posty: 801
Miejscowość: Poznań
Quad: Rincon 680
PostWysłany: 07.05.2008 19:21 
Maciek, piszemy "równolegle" posty :lol:
Widzę że okolice Nietoperka znasz bardzo dobrze.
Nic tylko wysłać te dane do GpsManiaka.
On już będzie wiedział co z tym zrobić :szok: zapyta się czy Ty te wszystkie trasy przejechałeś quadem? :diabeł:

_________________
Pozdrawiam Ryszard
SQUAD: A.P.T. - ATV Poznań Team

zobacz najnowsze fotki z naszych wypraw


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 07.05.2008 19:24 
nie wyśle tego...on nas nie lubi, i ma trochę racji :?
W tych terenach przejechałem ponad 1000km i wszystkie z trackami....a to co pokazałem to ok 1/4 mapy


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.02.2006 09:31
Posty: 801
Miejscowość: Poznań
Quad: Rincon 680
PostWysłany: 07.05.2008 19:30 
Ech, gdyby takie dokładne mapy były dla całej Polski. :mniam: :mniam:

_________________
Pozdrawiam Ryszard
SQUAD: A.P.T. - ATV Poznań Team

zobacz najnowsze fotki z naszych wypraw


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 07.05.2008 19:32 
tia....ale wiesz...ile odpadłoby przyjemności z ich tworzenia....
to jest naprawdę przyjemne...odkrywanie nowych dróg i nanoszenie ich na mapę....

To daje cel jeżdzenia. Inaczej to "kręcenie się jak g.....o w przeręblu"


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.02.2006 09:31
Posty: 801
Miejscowość: Poznań
Quad: Rincon 680
PostWysłany: 07.05.2008 19:36 
Trzeba mieć też dużo wolnego czasu... ;)

_________________
Pozdrawiam Ryszard
SQUAD: A.P.T. - ATV Poznań Team

zobacz najnowsze fotki z naszych wypraw


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 07.05.2008 20:06 
wcale nie....
ja zwykle jeżdzę "blokami" po 2-3 dni kiedy Jadę do teściów lub w weekend na działkę za miastem. Wtedy po jeździe, wykąpaniu się, ładuje tracka z GPSa i przez 30 minut modyfikuję mapę. To wszystko.
Ile czasu marnujesz dziennie? Ile oglądasz TV, bezproduktywnie i się rozłazi?
To raczej kwestja organizacji czasu.


 
Profil
Mod-Team Member&Moderator Działu Bombardier/Can Am
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2005 08:40
Posty: 2185
Miejscowość: Okolice Poznania - SQUAD: A.P.T. - ATV Poznań Team --------
Imię: Sir Adam Jr
Quad: Can-am Outlander 1000
PostWysłany: 08.05.2008 01:37 
Z mapami która lepsza to zależy.

Zależy, którą do czego chcesz używać. Ja mogę ci powiedzieć na moim doświadczeniu z mojego rejonu.

Podzielmy na początku że mapy używamy:
- na quada do jazdy w terenie i
- do jazdy po miastach lub miejscowościach i interesują nas adresy z punktami POI (stacje paliw, itp).

Możemy też chcieć to wszystko pomieszać i wtedy skaczemy z jednego na drugie - lub częściowo w jednym wariancie korzystamy z drugiego (też tak idzie).
[img]
Zacznijmy od rzeczy dla nas najważniejszej - TEREN

[img]Mapa Topo_100 GPS Maniaka w terenie - darmowa
Image

Jak widać tam gdzie ja jej używam (Wielkopolska) - jest bardzo dokładna w terenie. Widzimy każdą górkę, rzeczkę, przecinkę leśną, leśniczówkę, bagna, krzaki, kolej, przecinkę wysokiego napięcia, drogi.

Zaleta:
- można w ciemno mniej więcej zaplanować trasę nie będąc wcześniej w tym terenie
- w trakcie jazdy można "na żywca" korygować trasę i wybierać inną bardziej optymalną lub ciekawą w zależności od chwili
- poziom detali w terenie jest nieporównywalny z innymi mapami nie robionymi przez siebie samego
- co za tym idzie wygoda, masz na gotowo podaną topologiczną mapę rejonu
- za free (brak opłat za używanie i instalację) - można aktualizować do woli jeśli wyjdzie nowa wersja

Wada:
- brak ogólnopolskości - ogranicza siedo terenów górskich, wielkopolskich, Kielc i Gdańska
- aktualność oparta na starszych mapach wojskowych (ale od tamtego czasu w lasach i terenach off-road nie zaszło dużo zmian, przez co jest dość aktualna nawet dziś)
- brak punktów POI do wyszukiwania (stacje paliw i inne) - to co jest dane to musisz wyszukać wzrokiem


City Europe Navigator v.9 - płatna
Image

Jak widać w porównaniu do Topo 100 brak informacji o terenie, lecz w zamian mamy dokłądnie i aktualnie rozmieszczone drogi i kolej.

Zaleta:
- dokładne dane o drogach (aktualne i w dużej szczegółowości)
- prawie cała Europa w zasięgu

Wada:
- płatna (jeżeli legalnie wybierzesz ten produkt to kosztuje duże pieniądze - ok 700 zł)
- brak danych topograficznych - porównując z Topo nie ma tak dokładnych danych o dróżkach w lesie
- przy małych kartach pamięci możesz mieć problem z wgraniem całej mapy Europy na urządzenie GPS (1,3 GB)
- brak bezpłatnych aktualizacji (jedna płyta - jedna wersja bez możliwości upgreadu)

GP Mapa wersja 5.0 a4 - płatna
Image

Pierwsze co się rzuca w oczy to ładniejszy interfejs lecz brakuje zarówno detali o drogach jak i o topografii.

Zalety:
- ładniejszy interfejs
- możliwość aktualizowania do czterech wersji do przodu (w tej samej cenie - ok 400 zł) co w rzeczywistości daje ok 1 rok posiadania cały czas najaktualniejszej wersji
- potężna ilość punktów POI (stacje i inne) - praktycznie jak gdzieś nawet na "zadupiu" jest stacja paliw to jest duże prawdopodobieństwo że masz to w GP Mapie
- możliwość wytyczania trasy do najbliższej stacji paliw

Wady:
- również płatna (lecz tańsza od CEN 9 i 4 bezpłatne aktualizacje)
- mniejszy zasięg - tylko Polska
- brak topografii i gorsza ilość informacji o drogach w najgorszym terenie

UMP - darmowa
Image

Jak widać częściowo autorzy korzystali z projektu TOPO 100 lecz tylko w zakresie drogowym - dla kierowców a nie terenowym.

Zalety:
- za darmo
- dosyć dobra informacja o drogach terenowych lecz bardziej dla kierowców samochodów
- wygląd - ładny i miły dla oka prawie jak w GP Mapie
- dużo detali jak na produkt bezpłatny

Wady:
- ograniczono ilość informacji terenowych tylko do najbardziej potrzebnych kierowcom
- brak POI do wyszukiwania (tylko na oko)

Podsumowując:

W terenie najlepiej wypada mapa TOPO 100 - jednak brakuje jej ogólnopolskości (tylko niektóre rejony polski - wielkopolska, góry i inne).
Pozostałe mapy bez własnych ścieżek - nadają się tylko do bardzo ogólnej - wręcz tylko poglądowej obserwacji i wyboru trasy. Generalnie nie wiemy też na jakich drogach się znajdziemy i czy wszystkie możliwe są uwzględnione.
W takim wypadku należy zacząć tworzyć własne mapki (Shelton robił szkolenia jak to się w praktyce robi, jakimi programami itp.) lub korzystać z wiedzy od kolegów z danego rejonu - MaciekP na pewno ma bardzo dokładne dane na temat przejezdnych ścieżek w jego rejonie działania i nie tylko.
Pozostanie nam tylko czekać na pomysł o którym wspomniał ATVKamin i wtedy będzie zrobione coś w sam raz dla nas.
Jednak nie każdy bazuje na własnych trasach i wtedy nie można zaplanować następnej wyprawy. Dlatego planując coś do przodu w moim przypadku TOPO 100 jest w zupełności wystarczające - a jej dokłądnosć została już przeze mnie przetestowana i wypada bardzo dobrze.

Jednak patrząc dalej - gdy zadajesz pytanie która jest lepsza - należy również powiedzieć o dokładności w miastach.

Oto jak wypada ta dokładność w miastach:

Topo 100

Image

Wnioski:
Raczej marnie - brak nazw ulic, mała aktualność, brzydki interfejs

City Europe Navigator 9
Image

Wnioski:
Również brzydki interfejs, lecz duża dokładność (nazwy ulic, ich ilość i aktualność) no i zasięg Europejski

GP Mapa

Image

Wnioski:
Ładny interfejs, większa dokładność terenowa (patrz woda i inne obiekty np. zabudowanie), jest więcej opisanych ulic (ich nazwy), oraz nie do pobicia w ilości punktów POI (stacje i inne)

UMP

Image

Wnioski:
Dość ładny interfejs, i dość duża dokładność informacji o drogach i ich ilości. W końcu to produkt za darmo i jak widać wcale nie mieli byśmy tak dużej straty czasu jeżeli w wytyczaniu trasy byśmy opierali się na informacjach z tej mapy.

Podsumowanie:
Jak widać w mieście mamy dwie liderujące firmy z przewagą GP Mapy ze względu na dokładność danych i wygląd. Jednak ogranicza się tylko do rejonu Polski gdy CEN 9 do całej Europy.
Projekt UMP nie wypada najgorzej i też dało bu radę projektować trasy używając tej wersji.
Najgorzej wypada tu Topo 100 bo widać że nie do tego ją stworzono.



Ogólne wnioski z całości:
Nie ma produktu doskonałego - jak też i nie ma quada doskonałego.
Wyszukujemy co nam się najlepiej przyda i korzystamy. Jeżeli nie masz mapy topograficznej z rejonu zainteresowania do Garmina - to albo sam go tworzysz (ze zwykłych map lub na podstawie doświadczenia i własnych śladów GPS) lub znajdzie się ktoś kto może takowe sam zrobił i ci udostępni.
W innym przypadku można intuicyjnie polegać na mapach CEN 9 i GP mapie do szacowania swojej trasy.

Ja mam o tyle dobrze że gdzie się nie wybiorę to mam dobry i gotowy produkt Topo 100 z którego często korzystam i zapamiętując swoje poprzednie trasy wymyślam nowe lub coś w nich zmieniam i podążam nimi od nowa.
MaciekP robi gotowe mapy rejonu - co jest jeszcze lepsze lecz wymaga doświadczenia - trzeba być przejechać, zweryfikować i wtedy masz praktycznie idealne rozwiązanie (najdokładniejsza mapa dla twoich potrzeb) ale ogranicza siedo terenu przebytego i planowanie do przodu też jest intuicyjne.
Zresztą w terenie - pomimo wyznaczonych tras proponowanych nie trzymasz się jak robot jednej ścieżki - bo to było by nudne i w rzeczywistości nie zawsze realne. Dopiero jadąc pierwszy raz widzisz - że coś się da przejechać a czegoś nie.

Oczywiście istnieje jeszcze jedna możliwość. Mapy o których wspominałam można używać równocześnie. Ja tak mam. Np. w momencie gdy kończy ci się zasieg mapy TOPO 100 automatycznie przełącza ci się na następną mapę z zasięgiem np. GP mapę lub CEN 9. Także w czasie jazdy nie tracisz ciągu nawigacji - lecz zmieniasz po prostu na inną mapę. Można tak robić również ręcznie. Np. dojeżdżasz do miasta i chcesz nieć dokładną mapę miasta.

Również używając mapy Topo masz dostęp do POI z np. GP Mapy (stacje paliw i inne) i możesz sobie wyznaczać do nich bezpośrednią trasę. Jest to wygodne i działa bez zarzutu.

Jeszcze jedno - mam Mapę Polski XL i również porównywałem ja z innymi.
Jak wiadomo jest ona przeznaczona do Pocket PC. Z porównywań wynika że jej dokładność jest na zbliżonym poziomie do GP Mapy i CEN 9 jednak w paru przypadkach to w jednym to w drugim znajdzie się więcej dokładnych informacji (opisanie dróg i ich ilość). W punktach POI góruje GP Mapa - ale projekt MIPLO dla mapy XL (punkty POI dla XL) też już szczyci się bardzo dobrą bazą danych lecz nieraz ta ilość wynika z "śmieciowych" punktów - mało ważnych dla kierowców.
Lecz również trzeba powiedzieć że mapa polski to też możliwość Mapy Europy - i tutaj już GP Mapa nie może się równać.
Pod względem jednak Europu - CEN9 jest dokładniejszy i ma więcej krajów w zasięgu.


Także co jest najlepsze dla ciebie? Zdecyduj sam. Obejrzyj zrzuty.


Brak GPS oznacza że może nie masz odpowiedniego sterownika do Garmina. Można taki pobrać bezpośrednio ze strony producenta i po ponownym zainstalowaniu powinno działać.

_________________
Jest: Outlander 1000XTP 2014 1000 km
+ Warn 3.0 RT+BigHorn 27 R12+Flexx bar+Ricochet
Był:Outlander XXc 2011 7 000 km
Renegade XR 2009 9 000 km i Grizzly 660 2006 11 000 km


 
Profil Tlen Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2005 22:47
Posty: 1028
Miejscowość: Wybrzeże zachodniopomorskie
Imię: Grzegorz
Quad: G7 + Husqvarna FE 350
Poprzednie quady: Kawasaki
PostWysłany: 08.05.2008 14:37 
Sri adam ale Ty masz wypowiedzi ;d Bardzo dziekuje :D na razie będę się uczył na GP mapie. Zobacyzmy jak to będzie :-)ALe na pewno będę powiekszał wiedze i też o te co Typodałęś.

A pytanko, jak z GPS do MapSource wyslac dane z dzisiejszej jazdy? Trase prędkości itp ?;>

_________________
Gdy Bóg tworzył świat, nie dysponował taką mocą jak moja Yamaha.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.11.2003 13:46
Posty: 598
Miejscowość: okolice Warszawy
Quad: zostawił mi pamiątkę na głowie
PostWysłany: 08.05.2008 14:47 
szymano napisał(a):
A pytanko, jak z GPS do MapSource wyslac dane z dzisiejszej jazdy? Trase prędkości itp ?;>

Ale Ty leniwy jesteś ...
Wszystko chcesz pod dostać "pod nosek"

Proszę:

Najpierw sprawdź (po podłączeniu Garmina kablem do komputera) czy komputer widzi Garmina
Wciśnij to:
Image

Potem (jeżeli się widzą) wciśnij ten przycisk:
Image

I zaznacz co ma być zgrane na komputer.
Prędkości chyba nie zgrasz. Trasę owszem tak.

I na przyszłość pokombinuj sam.

_________________
ASTERIX 100% original


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.11.2003 13:46
Posty: 598
Miejscowość: okolice Warszawy
Quad: zostawił mi pamiątkę na głowie
PostWysłany: 08.05.2008 14:51 
MaciekP napisał(a):
Na koniec moja skromna robota. Sami oceńcie co jest najwartościowsze: 8)

MaciekP Ty tą mapę to chyba dla grzybiarzy zrobiłeś :)

_________________
ASTERIX 100% original


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2005 22:47
Posty: 1028
Miejscowość: Wybrzeże zachodniopomorskie
Imię: Grzegorz
Quad: G7 + Husqvarna FE 350
Poprzednie quady: Kawasaki
PostWysłany: 08.05.2008 14:53 
ASTERIX Dzięki :D Ale mój komputer widzi tylko karte ktora jest w garminie a nie gps.


Mam inny problem, gorszy.. W tym programie zaznaczam obszar mapy który ma wgrac do urzadzenia, niby wysyla ale gps nadal go nie widzi i pokazuje ze nie można odblkowac mapy, dla czego

_________________
Gdy Bóg tworzył świat, nie dysponował taką mocą jak moja Yamaha.


 
Profil Facebook Gadu-Gadu
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 08.05.2008 15:14 
odblokowanie mapy masz na konkretne urzadzenie, chyba, ze masz klucz demo, który dziala w MAPSOURCE ale nie pozwala na przerzucenie mapy. Wnosze, ze mozesz nie miecie do konca legalna mape....lub wgrany zly klucz...lub może zainsyaluj ponownie sterownik do GPSa...sam nie wiem

Polecam forum specjalistyczne www.garniak.pl i tam uzyskasz pomoc....wczesniej jednak poszukaj informacji na nim, bo wszystko już bylo :P


 
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.09.2005 22:40
Posty: 6185
Miejscowość: Warszawa
Quad: Było wiele...
PostWysłany: 08.05.2008 15:17 
ASTERIX napisał(a):
zaznacz co ma być zgrane na komputer.
Prędkości chyba nie zgrasz. Trasę owszem tak


nie koniecznie....
Image


 
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 73 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Forum style created by Pink Floyd Ringtones|Modified by Daniel.