Witam wszystkich i proszę o pomoc.Napisze pokrotce o co mi chodzi.Chce na wiosne wybrac się quadem od siebie gdzie mieszkam tj.Mińsk Mazowiecki do Jarosławia na podkarpaciu,problemem jest to ze chce do minimum wykluczyc drogi asfaltowe i nie mam pojecia jak to zrobic mam garmina 60csx i wszystkico do niego potrzebne tzn.GP mapa topo 2009 i map source ale nie ogarniam tego. może jest ktoś z okolic kto pomoze mi to ogarnac będę bardzo wdzieczny pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Kamilson100, 17.12.2011 21:50, edytowano w sumie 1 raz
RobMaximus
Moderator QuadLegion
Rejestracja: 14.08.2008 09:30 Posty: 477 Miejscowość: Stawno koło Gryfic
Quad: Jest Suzuki King Quad 700 :) !!!
Ostatnio zmieniony przez Kamilson100 17.12.2011 21:51, edytowano w sumie 2 razy
Pomorze może być Gdańskie :)
BuBu
A.P.T. Poznań Team
Rejestracja: 05.02.2008 14:47 Posty: 2826 Miejscowość: okolice Poznania
Quad: nima
Poprzednie quady: Raptor 350, LTZ400, 2xRaptor 660, Renegade 800, G700
Wysłany: 24.11.2011 20:35
Re: Pomoc w wyznaczeniu trasy plizzzzz:(
Film naprowadził, ale nie pomógł. Rysowanie tras pod quada, tzn bezdroża, lasy, drogi szutrowe, rządzi się trochę innymi prawami. Gdybym wiedział, jak nagrać takie video z ekranu, to bym zrobił krótki film jak rysować trasy w MS. Na tym filmie, w ustawieniach MS, Edycja- >Preferencje karta Kalkulacja tras, trzeba wybrać styl trasy na "Użyj tras bezpośrednich" Na filmie facet ma ustawioną Automatyczną kalkulację tras. Program w takim trybie trasę zawsze będzie kleił do asfaltów, a my przecież tego nie chcemy.
Użytkownik usunięty
Zbanowany
Rejestracja: 24.09.2008 06:31 Posty: 2921
Wysłany: 24.11.2011 21:09
Re: Pomoc w wyznaczeniu trasy plizzzzz:(
robienie tras to dość złożona i monotonna praca
pokonanie znacznych odległości to moim zdaniem tylko pod google earth
tam rysujemy, porównujemy z map sourcem i składamy kawałki w kupę
dodatkowo mam nakładkę z geoportalu na googlach a ta mapa ma zaznaczone wszystkie "zadupiaste" drogi, których szukam
jeżeli jest na geoportalu a nie ma na mapsurcie - mamy gwarancję drogi nieasfaltowej
trzeba pamiętać jednak, że w mapsorcie są również drogi szutrowe ale bardzo mała ilość, opierając się tylko na tej mapie będziemy regularnie, co kawałek zaliczać asfalty
nie da się ustawić Garmina czy map sourca aby sam narysował, trzeba ręcznie, w moim przypadku robię ślad na map sourcie, wyświetlam w google i tam nanoszę poprawki
przerzucam wszystko potem do mapsourca i gotowe
jedna ważna uwaga : często robię objazdy miejsc, których nie jestem pewien, wyjazdy zagraniczne mnie tego nauczyły i trzeba mieć jakąś alternatywę
się rozpisałem
trudno się wdrożyć ale potem już sam miód i satysfakcja
BuBu
A.P.T. Poznań Team
Rejestracja: 05.02.2008 14:47 Posty: 2826 Miejscowość: okolice Poznania
Quad: nima
Poprzednie quady: Raptor 350, LTZ400, 2xRaptor 660, Renegade 800, G700
Wysłany: 24.11.2011 21:46
Re: Pomoc w wyznaczeniu trasy plizzzzz:(
Jeżeli ma się dokładne mapki które obsługuje MS, nie trzeba bawić się jak Pingwin pisze, geoportalem i googlami. Dla Wlkp jest np bezpłatna mapa GPS, idealnie rysuje się po niej traski. Czasami po trasie wyjdzie jakiś mały zonk, ale jakieś przygody być muszą.
RobMaximus
Moderator QuadLegion
Rejestracja: 14.08.2008 09:30 Posty: 477 Miejscowość: Stawno koło Gryfic
Quad: Jest Suzuki King Quad 700 :) !!!
Wysłany: 24.11.2011 21:50
Re: Pomoc w wyznaczeniu trasy plizzzzz:(
Pingwin jak zwykle elegancko napisałeś!!!
Sorry za Offtopic, czy ktoś wie jak się taki program nazywa którym mogę zapisywać to co robię na kompie aby zrobić z tego film tak jak już BuBu pisał. Może ktoś pomóc??
W sprawdzaniu czy droga jest szutrowa możesz się posiłkować www.mapa.targeo.pl. Szutrówki są tam szare i zwykle to się sprawdza w realu. Niestety nie ma żadnej opcji, aby podłożyć targeo na podkład pod mapsource czy google earth. Ja stawiam sobie obok siebie dwa laptopy i jadę W GE szutrówkę można rozpoznać po poszarpanych brzegach i zwykle jest ona jaśniejsza od asfaltów. Ale żelaznych reguł to nie ma.
DzudoHonor
Rejestracja: 16.05.2009 20:31 Posty: 229 Miejscowość: Nowy Sącz
Wysłany: 30.11.2011 21:33
Re: Pomoc w wyznaczeniu trasy plizzzzz:(
Ja do projektowania tras używam kilku programów jednocześnie. Punktem wyjścia jest zazwyczaj Garmin z mapą gptopo albo darmową topo_PL_100, ewentualnie papierowe mapy w programie KAMAP. To której mapy używam zależy od tego jak dane tereny są rozrysowane. Na początek robię jakiś szybki szkic, a potem przenoszę go do CompeGPS i w zależności od potrzeb poprawiam wg bardzo szczegółowej rastrowej mapy z geoportalu (jest za darmo dostępna u producenta Compegps) , czasem też weryfikuję fragmenty trasy w google earth. Te 2 etapy biorą się stąd że rastry compegps są zbyt szczegółowe i z większej odległości słabo widać, a przy zbliżeniu mamy tyle szczegółów że ciężko się połapać. Jest z tym trochę zabawy ale ja lubię sobie przygotować dokładnie trasę, a niespodzianek i tak nie da się uniknąć bo mapy są stare i czasem nieaktualne, do tego różnie bywa z przejezdnością oznaczonych tam dróżek. Ewentualnie jest opcja uproszczona czyli robię jedynie szkic trasy, odpalam compegps na 5" nawigacji samochodowej i staram się jechać w miarę po wytyczonym tracku wyszukując na bieżąco drogę.
Chochol
Rejestracja: 24.08.2008 21:44 Posty: 1099 Miejscowość: Ruda Śląska
Quad: Polaris
Wysłany: 07.12.2011 20:59
Re: Pomoc w wyznaczeniu trasy plizzzzz:(
to może się przydać przy wyznaczaniu tras przez tereny które nie znamy dzięki temu wiemy że są przejezdne http://www.gpsies.com
Ja mam taką technikę: Wyznaczam kluczowe punkty przez które chce przejechać w BaseCamp, robie automatyczną trasę przez te punkty wg. zasady "najkrótsza droga". Gotowy track wyświetlam w GoogleEarth (BaseCamp daje taką możliwość z poziomu programu) - widzę swoją trasę, która jest generalnym "wyznacznikiem kierunku" dla mnie i na tej podstawie rysuję ślad starając się omijać asfalt. Potem ślad z G.Earth konwertuje do BaseCap. Całośc przeglądam jeszcze raz w BaseCamp i tam gdzie widzę, że ślad przecina przejazdy kolejowe, rzeki etc lub biegnie przez bliżej nieokreslone obszary leśne - tam robię sobie awaryjne objazdy drogami "pewnymi".
Kreślenie od razu tracka w google earth czy innym programie bazującym na zdjęciach sat jest dla mnie niewykonalne. Tam trzeba pracować na dużym powiekszeniu, żeby cokolwiek zobaczyć a wtedy łatwo zgubić "kierunek" w jakim powinnismy kreslić ślad.
_________________ Miasto Otwock po lekkim deszczu.... kwintesencja offroad'u ^^
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości
Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum Nie możesz edytować swoich postów na tym forum Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum Nie możesz dodawać załączników na tym forum