ATV Polska
A A A

I Zlot ATV Nierada 2007

Daniel Darowicki www.twoje4x4.pl 15.10.2007
Dnia 16 września odbył się na nowo budowanym torze off-road w Nieradzie k/Częstochowy w tak zwanej STREFIE 51 (patrz [l=http://www.twoje4x4.pl/]www.twoje4x4.pl[/l]) pierwszy zlot ATV. Początkowym założeniem imprezy był start wyłącznie klasy 4K, jednak przybycie sześciu 2K, skłoniło nas do wytyczenia im alternatywnej trasy i umożliwienie im startu. Łącznie przybyło 30 ATV (6x2K, 22x4K i dwoje dzieci).

Imprezę rozpoczął PROLOG, do którego zawodnicy startowali pojedynczo, a z którego czasy były wykorzystane do ułożenia "trójek startowych" do pierwszego O.S. Tak więc najlepsza trójka wystartowała jako pierwsza do O.S. Walka nie jednego a trzech zawodników wywarła niezapomniane wrażenia na zgromadzonych licznie (około 200 osób a trzeba dodać, że o budowie toru wiedzieli nieliczni) widzach między którymi było słychać komentarze w stylu "to lepsze niż żużel" (a przecież to Częstochowa gdzie żużel to niemal religia). Kolejny O.S. niestety był nieudany za sprawą jednej przeszkody. Był to rów z... "zupą błotną" która po przejechaniu pierwszych dwóch trójek okazała się zbyt trudna. Na domiar złego samochód który wyciągał zatopione ATV także miał pewne problemy. Z uwagi na liczne przestoje i kłopoty tak zawodników jak organizatorów drugi O.S. nie był brany pod uwagę przy punktacji. Kolejne O.S. 2 i 3 przebiegały już bez zakłóceń a między nimi serwowano dla zawodników posiłki. Do biegu finałowego zostali zakwalifikowani zawodnicy którzy uzyskali najlepsze czasy w prologu i poszczególnych O.S. (według klucza, że jeżeli zwycięzca np. prologu dostał się do finału a wygrał też jakiegokolwiek O.S. brany był pod uwagę kolejny zawodnik). Bieg finałowy był niezwykle zacięty i wyłaniał zwycięzcę nie czasem lecz tradycyjną kolejnością przybycia na metę. Najciekawsza walka odbywała się w klasie 4K gdzie zawodnik który przyjechał jako drugi musiał zostać cofnięty na trzecie miejsce w wyniku przecięcia przez niego taśmy toru i ścięcia trajektorii jazdy. Była to bardzo trudna decyzja ponieważ zawodnik ten podczas całego zlotu zadziwiał nas niezwykłą walecznością. Niezmiernie nam było miło gościć wszystkich na tej pierwszej imprezie z cyklu ATV i będziemy zaszczyceni jeżeli nas ponownie odwiedzą. Obiecujemy, że każda kolejna impreza będzie ciekawsza od poprzedniej.
Kilka słów o torze. Tor jest budowany przede wszystkim dla ATV 4K jednak ten zlot pokazał, że nie można być głuchym na potrzeby 2K i będzie on powiększony o trasę specjalnie dla 2K. Na chwilę obecną długość toru po połączeniu wszystkich tras to około 5km. W planach tegorocznych jest dobudowanie budynków mieszkalnych (domki) dla zawodników i "wiaty biesiadnej" oraz uzyskanie zgody na przeprowadzanie wyjazdów roadbookowych poza teren toru.

Autor: Daniel Darowicki
[l=http://www.twoje4x4.pl/]www.twoje4x4.pl[/l]