ATV Polska
A A A

II Kaszubski Zwiad - relacja

Michał Jęndrzejczyk 01.12.2008
Dębki to mała wioska leżąca u ujścia rzeki Piaśnicy do Bałtyku. Stara nazwa Dębek pochodzi od nazwiska założyciela tej osady. Historia jej założenia sięga 1773 roku. Obecnie Dębki znane są z jedynej autoryzowanej plaży naturystów na polskim wybrzeżu. Ale my nie o tym...

Sobotni leniwy poranek w pięknej nadmorskiej miejscowości zmienił się w przesiąknięty zapachem benzyny i adrenaliny barwny orszak quadów i żądnych wrażeń riderów w liczbie 57 rur wydechowych. Punktualnie o godzinie 11.00 dwie grupy zawodników rozpoczęły tą nierówną walkę z terenem, kilometrami, pieczątkami, i leciutką prawie niezauważalną mżawką...Rozpoczął się II Kaszubski Zwiad….Już po godzinie jazdy na niektórych „budzikach” pękły 62 km. Za uczestnikami pozostały: trudny do zdobycia nasyp kolejowy z pieczątką za 100 punktów powieszoną na częściowo rozebranym wiadukcie kolejowym, a teren nieczynnej elektrowni atomowej i wiele rozmokłych duktów i dróg polnych .

Strzebielino- pierwsze tankowanie, herbata, coś na ząb i dalej na południe. Przed zawodnikami kolejny etap - okolice Tuchlina. Pierwsi riderzy pojawiają się tam około godziny 14.30. Do zdobycia mają 48 pieczątek w tym osiem za 100 punktów. Jest o co walczyć! Głębokie wąwozy, trawersy, i wszech obecne błoto szybko jednak weryfikuje ludzi i sprzęt. Pozostają najtwardsi. Z terenem w Strzebielinie walczą około 10-12 godzin. Zagrzewani do walki gorącym bigosem, herbatą i ciepłem rozpalonego ogniska, o które zadbał organizator walczą do końca, do ostatniej pieczątki. Jedni opuszczają to miejsce jeszcze w nocy inni dopiero nad ranem. Ale to jeszcze nie koniec. Na trasie czekają kolejne pieczątki. Na szczęście dalej jest łatwiej. Droga powrotna prowadzi przez poligon, na którym czeka kolejnych 13 niespodzianek oraz „kąpiel” w rzece.
Większość uczestników wraca do bazy jeszcze w nocy, niektórzy dopiero nad ranem nad ranem.. Poza jednym…który okazuje się zwycięzcą tego rajdu. Marcin Lipski, na forum ATV Polska znany jako brylant wraca do bazy w południe! Ma na swym koncie zdobyte wszystkie pieczątki!

Rajd był trudny. Długa trasa (około 200 km), próby wymagające doskonałego opanowania sprzętu uczestnikom i kondycji fizycznej dały uczestnikom nieźle w kość, ale były też łatwiejsze...Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie i z przyjemnością zjawi się na III edycji kaszubskiego. A oto lista zwycięzców:

I miejsce Lipski Marcin z Piaseczna- Brylant
II miejsce Zbiciak Michał z Suchej k/Białobrzegów
III miejsce Cierzniewski Piotr z Wejherowa

Nagrodę Fair Play otrzymali riderzy z grupy Gro Canion z Zielonej Góry

Moim zdaniem zwycięzcami rajdu byli wszyscy, którzy tam przyjechali i walczyli z własnymi słabościami.
Do zobaczenia już w styczniu 2009 r. na III Kaszubskim Zwiadzie! Szczegóły w [l=http://www.atvpolska.pl/index.php?s=imprezy&type=details&id=585] Kalendarzu imprez ATV Polska[/l].Michał Jęndrzejczyk