ATV Polska
A A A

Komfortowy traktorek - Arctic Cat 500 TBX

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 17.08.2005
Arctic Cat 500 TBX przeczy obiegowej opinii, iż quady to pojazdy stworzone wyłącznie do sportu i rekreacji. Amerykański quad-pikap przyjechał na testy do Polski.

Model TBX na tle innych czterokołowców wyróżnia się zamontowaną w miejscu tylnego bagażnika plastikową skrzynią ładunkową, której nośność - wg danych producenta - wynosi 136 kg. Skrzynia ma opuszczaną tylną burtę i funkcjonuje na zasadach wywrotki. Pusta skrzynia podnoszona jest przez niewielki amortyzator. Natomiast gdy jest obciążona, trzeba ją unieść samemu. Nie potrzeba do tego jednak wiele siły, gdyż skrzynia jest dobrze wyważona. Arctic Cat wyposażony jest ponadto w dwa schowki umieszczone w burtach tylnych nadkoli oraz przedni bagażnik, który po demontażu kilku elementów może służyć np. jako podstawa pod kuchenkę gazową.

Pojazd napędza czterosuwowa jednostka o poj. 493 ccm, produkowana w zakładach Suzuki. Moment obrotowy jest z niej przekazywany albo na dwa, albo na cztery koła za pośrednictwem automatycznej przekładni paskowej, która może pracować w trybie wysokim (drogowym) lub niskim (terenowym) i posiada bieg wsteczny. Koła pojazdu mają hydrauliczne hamulce tarczowe, które obsługiwane są poprzez ręczną dźwignię i pedał nożny. Dodatkowym udogodnieniem jest nożny hamulec parkingowy.

Pikap Arctic Cata ma w pełni niezależne zawieszenie, które - przy pełnym obciążeniu - mocno się ugina. Takie rozwiązanie nie jest najszczęśliwsze w przypadku quada użytkowego (jego rynkowi konkurenci mają z tyłu sztywną oś, która lepiej znosi dodatkowe obciążenie), ale producenci TBX-a nie chcieli rezygnować z innego waloru swego pojazdu, jakim jest komfort podróżowania.

Arek Kwiecień
fot. Jarek Wiśniewski
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');