ATV Polska
A A A

Łowcy przygód - Przeprawowy Puchar ATV Polska 2007

Michał Mazurek & Dorota Lechowicz-Gustab 11.12.2007
Na przełomie listopada i grudnia 2007 r., w położonej na granicy Pogórza Kaczawskiego malowniczej miejscowości Lubiechowa odbyła się druga, finałowa runda Przeprawowego Pucharu ATV Polska pn. Sudety Challenge. Pierwszym rajdem tego cyklu był zimowy rajd Mamry Challenge, słynący z obfitego śniegu i siarczystego mrozu.
Ale finał w Sudetach, mimo zimowej pory, był zupełnie innym rajdem…
Na start stawiła się śmietanka - najlepsi zawodnicy quadowych rajdów przeprawowych. A dzięki obecności Holendra, Martina Van Gastel’a, jadącego w teamie z Jackiem Bujańskim, impreza nabrała rangi międzynarodowej.


Dla uczestników przewidziano dwie trasy. Dwunastokilometrowy nocny prolog i dzienną 80-cio kilometrową trasę. Trasy nie należały do łatwych. Górska specyfika Sudetów faworyzowała tych uczestników, którzy nie wiedzą, co to strach przed stromym zjazdem, podjazdem i trawersem. Długie podjazdy pełne były omszałych głazów, korzeni i zwalonych drzew. Malownicza pokrywa śnieżna zalegająca w górach, jeszcze na dwa dni przed rajdem, sprawiła psikusa roztapiając się zamieniła trasę w pełną błota i głębokich kolein. Ale dla „ekstremalistów” nie ma przeszkód do pokonania! Etap nocny przewidziany do pokonania w dwie godziny, najlepsi pokonywali w godzinę i kilka minut. O poziomie świadczy fakt, że na pokonanie tego samego etapu trasy, nastawiona na spokojniejszą jazdę i wcale nie gorzej przygotowana grupa turystyczna poświęciła przeciętnie około czterech godzin. Jednym słowem rajd rozstrzygnęło kryterium czasu.
O prawidłowe naliczanie punktów dbał elektroniczny system Explona. Każdy etap trasy był zapisywany w elektronicznej karcie drogowej, przymocowanej stalową linką do pojazdu. Nieoficjalne wyniki mogły być odbierane przez zawodników na bieżąco, co dodatkowo podnosiło poziom rywalizacji. Spekulacje na podstawie wyników to jedno, a nieprzewidywalne zdarzenia na trasie to drugie. Góry dawały w kość, maszyny uczestników nękały całe serie rozmaitych awarii - od pogiętych na prologu wahaczy jednego z Bombardierów po wielokrotne defekty opon. Jeden z faworytów, Darek Wyszyński podczas etapu dziennego zaliczył aż cztery kapcie co praktycznie uniemożliwiło walkę o wysoką lokatę. Pech dotkną również doskonale jadącego do początku Pawła Malanowskiego. Nie skończył etapu ze względu na ukręcony przegub napędowy w swojej Grizzly.
Wśród uczestników startujących w klasie turystycznej dało się zauważyć totalny brak ciśnienia i wspaniałą zespołową zabawę. To miłe, bo pula nagród była nad wyraz atrakcyjna. Na najlepszych turystów poza wieloma innymi nagrodami czekał ufundowany przez lokalnego dealera YAMAHY - Centrum Motocyklowe - QUAD ZIPP 4 CROSS.
W klasie ekstremalnej też było, po co sięgnąć, bo nagrody ufundowane przez sponsora głównego – Quady Śrem - w tym komplet wspaniałych aluminiowych felg, kask, buty, kurtki, spodnie i wiele innych stawiał sudecką rundę pośród jednych z najlepiej nagradzanych w ostatnim czasie.
Po rozdaniu nagród do późna brać quadowa pląsała przy muzyce, jadle i trunkach.
Sezon został zamknięty, a organizatorzy już szykują kolejne rundy zawodów. Nowe regulaminy mają zbliżyć nasz puchar do międzynarodowych imprez i umożliwić również zawodnikom spoza polski zmagania na naszych trasach.

Serdecznie podziękowania dla sponsorów nagród:

Sponsor główny:
Quady Śrem Tomasz Kasprzak
Sponsorzy:
Grzegorz Baraniecki, Centrum Motocyklowe Jelenia Góra
Moto Fun – Kraków
Mefo Sport Polska
Mitsui Motor Poland
Suzuki Motor Poland

Organizatorzy ATV Polska Sudety-Challenge:
Dorota Lechowicz-Gustab Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska & Michał Mazurek "Challenge" & Sport Motor Klub „Krzeniów”

Zapraszamy na [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=8552]Forum ATV Polska [/l] do śledzenia wątku o rajdzie ATV Polska-Sudety Challenge. A na kolejny rajd zapraszamy już ...po Nowym Roku:-)

Zobacz galerię

', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');