ATV Polska
A A A

Młodzik Quad Cup by Yamaha – ostatnie stracie w Olsztynie

Marta Bubak ATV Polska 16.10.2009
[b]Finałowe starcie młodych zawodników biorących udział w Młodzik Quad Cup by Yamaha na Olsztyńskim torze przeprowadzono w wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych, które zdecydowały o ostatecznym wyniku wyścigu.[/b]

W minioną niedzielę, tj.11.10.2009 na torze motocrossowym w Olsztynie odbyła się V i zarazem ostatnia runda Młodzik Quad Cup Yamaha w Motocrossie Quadów. Zawodnicy w wieku od 10 do 14 roku życia walczyli o ostatnie, cenne punkty w klasyfikacji generalnej. W planach wszystkich teamów mocno zamieszała pogoda, która jak zawsze okazała się nieprzewidywalna. Padający od kliku dni deszcz sprawił, że tor był nasączony wodą, a dodatkowe opady w trakcie trwania zawodów nie ułatwiały zadania młodym zawodnikom.


Jesienne dni są już bardzo krótkie, dlatego organizator – Motoklub Olsztyn zaczął zawody bardzo wcześnie. Odbiory techniczne przeprowadzano już od godziny 7:30, a pierwszy trening rozpoczął się półgodziny później. Wczesne godziny nie wystraszyły jednak zawodników, którzy w komplecie stawili się na maszynie startowej. Podczas treningu kwalifikacyjnego najlepszy czas uzyskał Patryk Siekaj (GAMK/Univerpal Racing Team). Jego najszybsze okrążenie wynosiło 1:44.372. Tylko trzy setne sekundy gorszy czas wykręcił Aleksander Pietrzak (ATV Polska). Obaj zawodnicy walczyli ze sobą o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, więc takie rezultaty na kwalifikacjach zapowiadały piękne widowisko sportowe.
Niestety zaraz po kwalifikacjach spadł gęsty deszcz, który popsuł możliwość sportowej rywalizacji. O kolejności przyjazdu na metę decydować miały umiejętności jazdy w błocie po kolana…. Pierwszy wyścig pięknie zaczął Jakub Zajchowski (ATV Polska), który prowadził do połowy wyścigu z dużą przewagą. Jednak warunki na torze robiły się coraz trudniejsze. W rezultacie zawodnicy walczyli z błotem, a nie z przeciwnikami. Problemy Kuby z podjechaniem na skok sprawiły, że wyprzedził go jego klubowy kolega Aleksander Pietrzak, który dowiózł zwycięstwo do końca wyścigu. Drugi był Kuba, a trzeci dojechał Wiktor Lewandowski także z ATV Polska. Zuznna Ścibior (ATV Polska) – jedyna dziewczyna wśród męskiej stawki dojechała jako czwarta, wyprzedzając tym samym dwóch konkurentów. O dużym pechu może mówić Jan Przybył (ATV Cross Piła), który z powodu awarii quada zaraz po starcie nie został skwalifikowany w tym wyścigu. Usterka okazała się na tyle poważna, że wycofał się z zawodów.
W drugim wyścigu na stracie stanęły tylko cztery maszyny. Pozostali zawodnicy zrezygnowali ze startów z powodu warunków jakie panowały na torze. Pierwszy na metę dojechał Aleksander Pietrzak (ATV Polska) , drugi Wiktor Lewandowski (ATV Polska) a trzeci Patryk Siekaj (GAMK/Univerpal Racing Team). Zaraz po wyścigu odbyła się dekoracja zawodników oraz wręczenie pucharów i nagród za cały sezon. Zwycięzca klasy Aleksander Pietrzak (ATV Polska) wygrał czek o wartości 6 000 zł, drugie miejsce zajął Patryk Siekaj (GAMK/Univerpal Racing Team) – zgarnął czek o wartości 4 000 zł, a trzeci na podium stanął Wiktor Lewandowski (ATV Polska) i tym samym otrzymał czek o wartości 2 000 zł. Uroczystego wręczenia nagród dokonał Filip Walczak - przedstawiciel Yamaha, głównego sponsora klasy Młodzik w Motocrossie Quadów.
M.B.