ATV Polska
A A A

Mundial Quadów 2004
– INFORMACJA PRASOWA

Arek Kwiecień 22.08.2004
Każdego roku, od 18 lat, francuskie miasteczko Pont de Vaux, w którym na co dzień życie toczy się w swym leniwym, sennym rytmie, z końcem lata zaczyna pulsować energią. Sprawcami zamieszania są zawodnicy startujący czterokołowcami, którzy z całego świata przyjeżdżają tu, by rywalizować na Mundialu Quadów. Zwycięstwo w 12-godzinnym wyścigu PdV Racing niesie prestiż, sławę i tytuł nieoficjalnego Mistrza Świata.

[h4]Światowi rywale[/h4]
Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 20-22 sierpnia i tak jak zawsze - w przeciągu ostatnich czterech lat - wystartują w nich również nasi reprezentanci. Ich rywalami będą zawodnicy z ponad 20 krajów świata (swój akces zgłosiło nawet Maroko - po raz pierwszy w historii wyścigu). W Mundialu Quadów udział weźmie 120 pojazdów (liczba ta jest co roku niezmienna), którymi ścigać się będą dwu- i trzyosobowe zespoły. Polskę reprezentować będą dwa teamy, w składzie: Rafał Sonik, Paweł Sobczyk i Leonard Duncan, oraz Krzysztof Redesiuk, Robert Terlecki i Maciej Jachnicki, które startować będą zmodyfikowanymi Yamahami YFZ 450.

[h4]12 godzin[/h4]
Dwunastogodzinny PdV Racing podzielony jest na trzy rundy: trzy-, pięcio- i czterogodzinną. W tym czasie zawodnicy rywalizują z sobą na ziemnym torze o długości 3750 metrów, starając się pokonać jak najwięcej okrążeń. Zasada jest prosta – wygrywa ten, kto skompletuje największą liczbę „kółek”. Najbardziej fascynującym momentem każdej rundy jest start odbywający się w systemie Le Mans, który od zawodników wymaga refleksu i sprawności fizycznej. W czasie wyścigu procentuje doświadczenie i kondycja kierowców – dla Polaków ścigających się na co dzień w krajowych rajdach enduro wielogodzinny wysiłek to jednak nie nowość.

[h4]Enduro i motocross[/h4]
Tor, na którym rozegrany zostanie francuski Mundial Quadów, łączy specyfikę rajdu enduro, w którym liczy się przede wszystkim wytrzymałość kierowców, oraz motocrossu, który stanowi sprawdzian dla techniki i umiejętności zawodników. Liczne zakręty, „hopki” i występujące co rusz długie proste powodują, iż quady przed zawodami muszą zostać specjalnie zmodyfikowane. W quadach m.in. specjalne obniżane jest zawieszenie, aby – niczym gokarty – czterokołowce „przyklejały się” do ziemi, pozwalając zawodnikowi błyskawicznie pokonywać ostre wiraże i szykany. W silnikach podnoszony jest moment obrotowy, który decyduje o przyspieszeniu pojazdu. Ważna jest również wytrzymałość konstrukcji pojazdu i jego niezawodność – kilkaset dalekich skoków wykonywanych z maksymalną prędkością podczas wyścigu szybko weryfikuje wszelkie niedostatki techniczne.
Plan toru można znaleźć pod linkiem: http://www.pdvracing.com/2004/planCircuit.html

[h4]Kto zwycięży?[/h4]
W kilkunastoletniej historii zawodów nie zdarzyło się jeszcze, by wygrał w nich zespół reprezentujący kraj inny niż Francję, Wielką Brytanię czy Stany Zjednoczone. Od dwóch lat niepokonany pozostaje przedstawiciel „trójkolorowych” Grégory Lassaigne, który – w 2002 roku z Cyrilem Lametem, a w 2003 z Joëlem Bontoux – startując Yamahą 350 Banshee, bezapelacyjnie zwyciężał w zawodach. W tym roku Francuz zamierza powtórzyć swój sukces, w czym zapewne będzie mu chciała przeszkodzić koalicja zagranicznych zawodników – przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych. Ameryka stanowi bowiem najpotężniejszy rynek quadów na świecie (blisko milion czterokołowców sprzedawanych każdego roku).
Czy po raz kolejny zwycięży zawodnik startujący dwusuwowym modelem Banshee, której panowanie na torze w Pont de Vaux (nieprzerwane zwycięstwa od roku 1999) przerodziło się już niemal w hegemonię? A może wygra jeden ze stuningowanych pojazdów, o bliżej nieokreślonej marce, wyposażony w silnik o pojemności 850, a nawet 950 cm³? Duże szanse dawane są modelowi Yamahy YFZ 450, która od roku święci liczne sukcesy na światowych torach. Takim właśnie pojazdem wystartują Polacy.

[h4]Inne atrakcje[/h4]
Jak zawsze zawodom towarzyszyć będą liczne atrakcje. Wielotysięczny tłum kibiców będzie miał okazję zapoznać się z najnowszymi modelami quadów, które zostaną wystawione na Quadexpo. Chętni będą mogli zaopatrzyć się w akcesoria ATV i odpowiednią dla tego sportu odzież. Planowane są pokazy skoków freestyle i akrobatycznej jazdy na quadach. Jedną z gwiazd imprezy będzie Rémy Roux, zawodnik Kawasaki, który ustanowił na motocyklach i quadach aż osiem rekordów świata.

[h4]Polacy na PdV Racing:[/h4]
2001

 • Krzysztof Redesiuk, Jacek Bujański, Włodzimierz Cebo (Bombardier DS 650) – miejsce 56.


2002

 • Jacek Bujański, Sebastian Inglot, Rafał Sonik (Yamaha 660 Raptor) - miejsce 26.

 • Tomasz Skrundź, Grzegorz Brzozowski, Grzegorz Krawczyk (Yamaha 660 Raptor) – miejsce 100.

 • Krzysztof Redesiuk, Bartosz Woźniak, Maciej Golonka (Bombardier DS 650) – miejsce 119.


2003

 • Rafał Sonik, Grzegorz Brzozowski, Allen White (Yamaha 350 Banshee) – miejsce 39.

 • Krzysztof Redesiuk, Michał Dominiak, Maciej Jachnicki (Yamaha 350 Banshee) – miejsce 76.


Triumfatorzy PdV Racing

 • 1987 Joël Bontoux - Jean-Pierre Tognetti - Christian Caillon [Yamaha] Francja

 • 1988 Joël Bontoux - Christian Caillon - Esaie Guyon [Yamaha] Francja

 • 1989 Joël Bontoux - Christian Caillon - Thierry Viardot [Yamaha] Francja

 • 1990 Pierre-Yves Gaudillat - Marc Gobert - Gilles Abgrall Francja

 • 1991 Joël Bontoux - Thierry Viardot - Pascal Rochereau [Yamaha] Francja

 • 1992 Paul Winrow - Kevin Philips - Phil Bourne Wlk. Brytania

 • 1993 Mark Ehrhardt - Doug Eichner [Yamaha] USA

 • 1994 Christophe Kuhnl - Marc Gobert - Georges De Castro [Honda] Francja

 • 1995 Mark Ehrhardt - Doug Eichner [Yamaha] USA
  1996 Mark Ehrhardt - Doug Eichner [Yamaha] USA

 • 1997 Marc Gobert - Benoît Bigault [Honda] Francja
  1998 Tim Farr - Shane Hitt - Harold Goodman [Honda] USA

 • 1999 Gregory Lassaigne - Richard Cole - Jean-Michel Abfalter [Yamaha] Francja

 • 2000 Paul Winrow - Doug Eichner [Yamaha] Wlk. Brytania /USA

 • 2001 Paul Winrow - Doug Eichner [Yamaha] Wlk. Brytania /USA
 • 2002 Grégory Lassaigne - Cyril Lamet [Yamaha] Francja

 • 2003 Grégory Lassaigne - Joël Bontoux [Yamaha] Francja[h4]Kontakt:[/h4]
Arkadiusz Kwiecień
Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców ATV Polska
Plac Szczepański 8, 30-011 Kraków
tel. (012) 4286923-4, fax (012) 4286903
e-mail: info@atvpolska.pl
www: www.atvpolska.pl.
Oficjalna strona zawodów: 12 Hours of Pont de Vaux.