ATV Polska
A A A

Na francuski wzór czyli Quad Golden Cup 2005

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 20.02.2005
PdV Racing - Mundial Quadów odbywający się w Pont de Vaux (Francja) tradycyjnie jest punktem kulminacyjnym sezonu ATV w Europie. Zapowiada się, że w tym roku takich wydarzeń będzie więcej, bowiem w Polsce planowane są zawody, mające być niemal kopią francuskich mistrzostw.Pomysłodawcą i organizatorem zawodów Quad Golden Cup jest Robert Terlecki - uczestnik ubiegłorocznego Mundialu Quadów w Pont de Vaux, który na co dzień zajmuje się promocją sportu żużlowego. Dwunastogodzinny wyścig odbędzie się w Krokowej (woj. pomorskie), w dniach 15-17 lipca 2005 r. Wybór miejsca oraz terminu zawodów podyktowany jest turystyczną atrakcyjnością okolic (w pobliżu położone są nadmorskie kurorty), które w okresie wakacji odwiedza półtora miliona wczasowiczów. Pięćdziesiąt tysięcy spośród nich ma stanowić widownię zmagań sportowców.

Zawody w Krokowej odbędą się na torze o przeważająco gliniastej nawierzchni, usytuowanym na terenie i w okolicach nieczynnej żwirowni. Trasa będzie miała długość ponad 3 km i szerokość od 7,5 do 12 metrów. Rywalizacja obejmie trzy kilkugodzinne wyścigi, które łącznie trwać będą pół doby. W zawodach wystartować mogą quady z silnikami o pojemnościach od 240 do 1.000 ccm. Każdy zespół może liczyć dwóch lub trzech zawodników.

Wyżej wymienione zapisy regulaminu, jak i większość pozostałych są podobne do wytycznych, według których organizowane są zawody w Pont de Vaux. Jedną z nielicznych różnic jest wysokość nagród finansowych - zwycięski zespół Quad Golden Cup ma otrzymać 10.000 euro (dla porównania - Doug Eichner i John Mitchell za wygraną w ubiegłorocznym Mundialu Quadów dostali zaledwie 3.600 euro). Suma nagród w polskich zawodach ma być czterokrotnie wyższa niż w PdV Racing!

Obecnie wśród polskich zawodników panuje umiarkowany optymizm i duże zainteresowanie - inicjatywa Roberta Terleckiego rozbudziła apetyty. Czy Krokowa powieli sukces Pont de Vaux? Czy przyjadą najlepsze zespoły zagraniczne, a wielotysięczna publiczność wypełni widownię? Zobaczymy w lipcu.

[h4]Wywiad z Robertem Terleckim, organizatorem Quad Golden Cup w Krokowej[/h4]

- Skąd pomysł zorganizowania w Polsce 12-godzinnych wyścigów dla quadów?- Zrodził się, gdy uczestniczyłem w ubiegłorocznym Mundialu Quadów w Pont de Vaux. Choć impreza bardzo mi się podobała, w jej organizacji zauważyłem kilka niedociągnięć - jak na przykład to, że zmęczeni zawodnicy musieli... płacić 0,5 euro za skorzystanie z toalety! Kilka miesięcy później rozpocząłem przygotowania 12-godzinnych zawodów w Krokowej.

- Myśli Pan, że zawodnicy przyjadą do Krokowej?
- Magnesem, którym chciałbym ich przyciągnąć, jest duża pula nagród, którą zamierzam zgromadzić przy pomocy licznych sponsorów. Kierowcy, którzy wystartują u nas, mogą również liczyć na lepsze warunki socjalne - bezpłatne toalety, gorącą kąpiel, czy zapas wody mineralnej.

W przyszłości chciałbym wraz z organizatorami Mundialu Quadów w Pont de Vaux współdziałać, tak aby impreza w Krokowej rozgrywana była jako druga z eliminacji wspólnych zawodów pucharowych.


- Czy ktoś zapowiedział już swoje uczestnictwo w Quad Golden Cup?
- Uczestnictwo potwierdzili między innymi: Team Quad Briel, który zajął drugie miejsce na ubiegłorocznych zawodach w Pont de Vaux oraz zespół Rafała Sonika - aktualnego mistrza Polski w rajdach enduro. Zainteresowanie naszym przedsięwzięciem okazali również inni czołowi polscy zawodnicy: Paweł Sobczyk, Marcin Grochowski, Grzegorz Brzozowski, czy Krzysztof Redesiuk. Na przyjazd do Polski zdecydują się prawdopodobnie Amerykanie z teamu ATV Duncan Racing, a także zawodnicy sponsorowani przez Yamaha Motor Europe. Liczę również na uczestnictwo wielu kierowców z Rosji i Skandynawii, którym do Polski jest po prostu bliżej niż do Francji.
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');