ATV Polska
A A A

Niezły kawał maszyny - Kawasaki Brute Force 750 4x4i

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 15.11.2004
Niemożliwe stało się możliwe. Do niedawna najmocniejszymi silnikami quadów były jednostki o poj. 700 ccm. Krok dalej zrobiła firma Kawasaki, wprowadzając do sprzedaży nowy model czterokołowca - Brute Force 750 4x4i.



Brute Force'a napędza najpotężniejszy silnik na rynku - dwucylindrowa jednostka o poj. 749 ccm. Mocarny silnik, którego zadaniem jest nie tylko rozpędzanie, ale także wyhamowywanie pojazdu, to najważniejszy, ale nie jedyny atut nowego quada.

Quad ten stanowi niemal optymalny wzór czterokołowca użytkowego. Rozłączany napęd na cztery koła, dwustopniowy reduktor, przedni mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i w pełni niezależne zawieszenie pozwalają kierowcy Kawasaki bez strachu zapuszczać się w najbardziej niedostępne tereny. Przedni dyferencjał posiada dwie funkcje - mechanizm ten może dostarczać równy moment obrotowy na koła przednie (co pomaga np. w przypadku zakopania się pojazdu) lub może tak sterować podziałem momentu, aby quad z włączonym trybem 4x4 mógł łatwiej skręcać.

Podobnie jak poprzednika, model Prairie 700 4x4, Brute Force'a wyposażono w automatyczną przekładnię paskową, która może pracować w trybie drogowym, lub - dzięki redukcji - terenowym. Za pomocą elektrycznego przycisku kierowca ma możliwość rozłączenia napędu 4x4 w tryb 4x2, który usprawnia jazdę w niezbyt wymagającym terenie. Nadmierną szybkość pojazdu kontroluje układ hamulców - tarczowych z przodu i wielopłytkowego z tyłu. Nowy model dołączył do klubu quadów z zawieszeniem niezależnym, do którego należą m.in. Yamaha 660 Grizzly i Suzuki KingQuad 700. Zawieszenie Brute Force'a zbudowane jest z podwójnych wahaczy A-arm.

Brute Force to dobry offroader i prawdziwy wół roboczy. Na bagażnikach może transportować ładunek o masie 120 kg; maksymalna wartość jego uciągu to aż 567 kg.

Informacje ogólne - dane fabryczne
Marka Kawasaki
Model Brute Force 750

Silnik
Typ dwucylindrowy, widlasty, czterosuwowy, SOHC
Pojemność 749 ccm
Średnica i skok tłoka 85 x 66 mm
Stopień sprzężenia 8.8 : 1
Chłodzenie ciecz
Zasilanie 2 x [G] Keihin CVKR-34
Rozrusznik elektryczny
Pojemność zbiornika paliwa 24,5 l

Napęd
Rodzaj 4x4
Przeniesienie napędu bezstopniowa przekładnia paskowa, dwustopniowy reduktor, bieg wsteczny, przód i tył: wałki

Wymiary
Długość 219 cm
Szerokość 117,5 cm
Wysokość 125 cm
Wysokość kanapy 93,5 cm
Rozstaw osi 128 cm
Prześwit 27 cm
Waga 274 kg

Zawieszenie
Przedni podwójne wahacze A-arm, 17 cm skoku
Tylne niezależne, podwójne wahacze A-arm, 20 cm skoku

Hamulec
Przedni podwójne, hydrauliczne, tarczowe
Tylny uszczelniony, wielopłytkowy

Opony
Przednia AT25 x 8-12
Tylna AT25 x 10-12

Udźwig
Przedni bagażnik 40 kg
Tylny bagażnik 80 kg
Uciąg 567 kg
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');