ATV Polska
A A A

PDV 2006 - końcowe odliczanie

AK 05.08.2006
Już niecałe 2 tygodnie dzielą nas do rozpoczęcia się jubileuszowej 20. edycji zawodów PDV Racing – nieoficjalnych Mistrzostw Świata ATV, które w dniach 18-20 sierpnia zostaną rozegrane w okolicach francuskiej miejscowości Pont de Vaux. Na starcie stanie 120 zespołów reprezentujących 20 państw świata, wśród których głównym faworytem będzie team z numerem „1”, tworzony przez siedmiokrotnego triumfatora PDV Racing, Amerykanina Douga Eichnera oraz partnerującego mu Anglika Johna Mitchella. Na zawodach zobaczymy również biało-czerwonych – 5 polskich kierowców wystąpi w składzie 3 międzynarodowych zespołów.

Z numerem 63 na torze w Pont de Vaux ścigać się będzie polsko-amerykański zespół ATV Polska Duncan Racing Team, w składzie: Paweł Sobczyk, Rafał Sonik (który przechodzi rehabilitację po niedawnej kontuzji, ale ma nadzieję być gotowym na start) oraz Marc Spaeth. Obaj Polacy we Francji rywalizować będą nie po raz pierwszy – w ubiegłym roku występując wraz z Amerykaninem Leonardem Duncanem, zajęli 32. miejsce. Tym razem ich partnerem będzie związany z Duncan Racing Team doświadczony Marc Spaeth. Polsko-amerykański zespół pojedzie quadem Duncan Honda TRX 450R.
Polacy: Grzegorz Brzozowski i Jacek Stelmaszyk oraz Niemiec Uwe Beese są członkami zespołu z numerem 99, który wystąpi jako team Quad Tuning Poland. Polsko-niemiecki zespół do startu przygotowuje tuningowany model quada Walsh Briel KTM 525. Ostatnim z polskich reprezentantów jest Dawid Jankilevitsch, jeden z naszych najzdolniejszych kierowców młodego pokolenia, który będzie członkiem zespołu GYTR Team Yamaha UK. Partnerami Polaka będą Anglicy: Oliver Sanson i Liam Cator.
Faworyta imprezy wskazać nie trudno – jest nim czterokołowy „Greg Lemon”, czyli Amerykanin Doug Eichner, który we Francji wygrywał już siedmiokrotnie (ostatnio w duecie z Anglikiem Johnem Mitchellem). Tajemnicą jednak pozostaje wciąż, jakim quadem Eichner i Mitchell w tym roku wystartują. W ubiegłym roku byli jednymi z nielicznych, którzy wciąż stawiali na nieco już przestarzałą konstrukcję dwusuwowej Yamahy Banshee 350. W zawodach zwyciężyli, ale było widać jak na dłoni, że sukces przyszedł im z trudem. Wówczas już Eichner zapowiadał, iż w przyszłym roku – o ile w ogóle wystartuje – czeka go przesiadka na czterosuwa. Czy będzie nim Yamaha YFZ 450?
Na starcie zobaczymy również wielu innych doskonałych kierowców, którzy z pewnością mają spory apetyt na zwycięstwo. Z numerem „2” wystąpi hiszpański zespół Ullastres-Escudero-Romero, który w ubiegłym roku był sensacją zawodów, zajmując 2. lokatę. O powtórzeniu swych sukcesów z ubiegłych lat marzą na pewno Francuzi: Gregory Lassaigne i Cyril Lamet. W akcji zobaczymy również niezwykle szybkich Anglików: Paula Winrowa, Williama Waggotta czy Gary’ego Macbetha.
Organizatorzy podają, iż w tym roku na 120 quadów aż 110 wyposażonych będzie w silniki czterosuwowe - przeważnie o pojemnościach od 450 do 600 ccm. Wyjątek stanowi m.in. niemiecki team E-ATV startujący quadami z dwucylindrowymi silnikami o pojemności 950 ccm, zespół VLS Factory team z pojazdami napędzanymi silnikami Husaberg o pojemności 630 ccm, a także francusko-czeski team Genac Racing, który do boju przygotował E-Tona RC 24 z silnikiem o pojemności 750 ccm.
Zawody jak co roku trwać będą 12 godzin, w czasie których kierowcy (na zmianę) ścigać się będą po torze najeżonym hopkami, ostrymi zakrętami i szykanami. Wyścig podzielony będzie na 3 rundy: trzygodzinną, pięciogodzinną (nocną) oraz finałową, czterogodzinną. Zwycięży ten, kto w czasie 12 godzin wykona największą liczbę okrążeń blisko czterokilometrowego toru.
Oprócz zawodów atrakcją dla kibiców będzie z pewnością park wystawowy QuadExpo, na którym zaprezentuje się blisko 70 firm sprzedających czterokołowce oraz produkujących akcesoria ATV. Początki PDV Racing ściśle wiążą się z trójkołowymi pojazdami typu ATC, które były protoplastami dzisiejszych quadów. Na zwiedzających QuadExpo czekać będzie wystawa tych pojazdów – zarówno oryginalnych, jak i zminiaturyzowanych modeli kolekcjonerskich. Dwudziestą rocznicę zawodów uświetni ponadto pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu „Rycerzy Niebios”, czyli złożonego z 8 odrzutowców zespołu Patrouille de France, którego piloci zaliczani są do najlepszych na świecie.
A ponadto... Pokazy free style, koncerty, wystawy, ognie sztuczne i nocne uciechy w Holeshot! To wszystko czeka na chętnych, którzy zawitają w Pont de Vaux w dniach 18-20 sierpnia. Zapraszamy!
Arek Kwiecień
fot. Arek Kwiecień / Sigma Pro


Oficjalna strona zawodów: www.pdvracing.com.

Harmonogram zawodów

18 sierpnia, PIĄTEK:
18.00-22.30 – Prezentacja zespołów

19 sierpnia, SOBOTA:
10.00-12.00 – Treningi
15.00-18.00 – I runda
20.00-01.00 – II runda

20 sierpnia, NIEDZIELA:
13.00-17.00 – III runda
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');