ATV Polska
A A A

Popis ekstremalnych

"Giełda Samochodowa" 16.06.2002
W sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) nad zalewem w Kryspinowie, który zawsze - gdy tylko staje się gorąco - przyciąga tłumy krakowian, odbył się American Bull Extreme Festival, którego organizatorzy zapowiadali, iż będzie to jeden z największych festiwali sportów ekstremalnych w Europie.


Mimo panującej mody na sporty mrożące krew w żyłach, nad zalewem pojawiło się jednak niewielu widzów. Może z powodu upału... Zagorzałych miłośników motoryzacji do Kryspinowa przyciągała przede wszystkim zapowiedź pokazów jazdy samochodów 4x4 extreme oraz quadów.

Wśród samochodów, które pojawiły się na imprezie, wzrok przyciągał piaskowy Land Rover 109/110 Pick-up, który brał udział w tegorocznym słynnym rajdzie Rainforest Challenge. Jest to obecnie jeden z najlepszych samochodów 4x4 w Polsce. Co ciekawe, podstawą jego wyposażenia, która decyduje o jego ogromnych możliwościach terenowych, jest wyciągarka mechaniczna zaadaptowana ze... Stara 660, którą samodzielnie zamontował w samochodzie jego właściciel. Podobno jest niezawodna i bije swych elektrycznych konkurentów na głowę... Nieoczekiwanie pojawiła się na imprezie reprezentacja polskich terenówek.
Obok świetnie wyposażonego Land Rovera, kilku Jeepów Wranglerów, niewielkich, ale bardzo dzielnych terenowo Suzuki Samurai, można było obejrzeć także nieco już wysłużone UAZ-y 469 oraz Gaz-y 69 i Muscele.
Szkoda tylko, że właściciele tych pojazdów nie mieli specjalnej okazji do zaprezentowania możliwości swych samochodów. Przygotowany przez organizatora błotny tor przeszkód okazał się zbyt trudny i żaden z kierowców nie odważył się niepotrzebnie narażać na nim swego samochodu. Na imprezie za to bardzo dobrze wypadł pokaz jazdy na quadach. Widok profesjonalnych pojazdów sportowych: Bombardiera DS 650 oraz Yamahy 660 Raptor, jeżdżących obok quadów z napędem 4x4 (m.in. Yamahy 660 Grizzly, Hondy 450 i 400 Foreman) przyciągał uwagę publiczności. Warto wspomnieć, że to właśnie Grizzly 660 jeżdżąca na ogromnych oponach typu Bigfoot, jako jedyna pokonała przeszkodę błotną, której nie przejechał żaden z samochodów.

Wśród osób prezentujących swe umiejętności jazdy na quadach brylował Jacek Bujański - obecnie jeden z najlepszych zawodników w Polsce uprawiających ten sport (być może zobaczymy go na najbliższym Rajdzie Paryż-Dakar).