ATV Polska
A A A

Quad, a rolnictwo - okiem praktyka

Eristof, www.scigacz.pl 28.08.2009
Praca na plantacjach sadzonek drzew, krzewów winorośli, myślistwo - oto niektóre przykłady wykorzystania quada w codziennych pracach
Chcielibyśmy pokazać wam, do czego oprócz zabawy oczywiście, czterokołowce mogą przydać się w codziennym życiu.

Doskonały przykład wszechstronnego wykorzystania wszędołazów w codziennych pracach odnaleźliśmy na Opolszczyźnie, gdzie mieszka wraz z rodziną i prowadzi własną firmę Artur Knapik. Artur, znany bardziej w świecie quadowców jako „Czosnek", na co dzień zajmuje się szkółką leśną oraz winnicą, której jest współwłaścicielem, a w wolnym czasie lubi wybrać się na polowanie.


„Nie ma dnia, w którym nie jeździłbym quadem. - powiedział Artur Codziennie spędzam na nim po kilka godzin, jeżdżąc po szkółce leśnej, plantacji winorośli. Quad doskonale sprawdza się jako pomocnik nadzorcy pracowników. W wolnych chwilach jeżdżę, wraz z moim psem Tokajem, na polowania. Jestem ogromnym fanem offroadu, dlatego najwięcej przyjemności czerpię z przepraw w trudnym terenie. Szczególnie lubię draping, czyli wspinanie się quadem na bardzo wysokie i strome wzniesienia, bez użycia wyciągarki".

Praca na plantacjach

Quad to idealny pojazd do pracy w miejscach takich, jak szkółka leśna, czy plantacja winorośli. Jest lekki, wąski i bardzo prosty w obsłudze. Można nim łatwo manewrować i szybko przemieszczać się między rzędami sadzonek . Po doczepieniu przyczepki, świetnie sprawdza się jako środek transportu roślin, nawozów, narzędzi i innych potrzebnych w tego typu pracach materiałów. W okresie winobrania czterokołowce wykorzystywane są do przewozu skrzynek z owocami winogron. Oto, jak w kilku zdaniach opisał zalety quadów Artur Knapik.

„Quady cenię przede wszystkim za ich funkcjonalność, wszechstronność, bezawaryjność i prostotę obsługi. Dzięki nim mogę szybko przemieszczać się z jednego pola na drugie, wożąc sadzonki, wszelkiego rodzaju narzędzia, środki pielęgnacji itp. rzeczy. Podstawą jest to, że pojazd musi być wyposażony w napęd na cztery koła i hak. Pozostałe dodatki to kwestia indywidualna, zależna od charakteru powierzonego mu zadania. Moja Honda Rincon radzi sobie bez większego problemu nawet z pociągnięciem załadowanej przyczepki samochodowej. Mimo swojej wszechstronności quad nie zastąpi cięższego sprzętu na szkółce, czy też winnicy, jednak dzięki swojej zwinności częściowo można zrezygnować z używania ciągnika, czy ładowarki."

Praca na plantacjach sadzonek drzew, winorośli, w sadach i innych podobnych upraw nie wymaga od quadów dużych mocy i pojemności. Dobry „osiołek pociągowy" w postaci quada powinien przede wszystkim charakteryzować się bezawaryjnością oraz minimalną obsługą eksploatacyjną. Dlatego osoby kupujące czterokołowce do tego typu prac najczęściej decydują się na mniejsze, lżejsze, ze słabszym silnikiem modele quadów, które w powszechnej opinii użytkowników zyskały przydomek „niedozajeżdżenia".

„Przy tego typu zadaniach, jak praca w szkółkach leśnych quady pracują cały czas, dlatego niezwykle ważną rzeczą jest ich bezawaryjność. Moim zdaniem najlepsze są pojazdy z hydrokinetyczną skrzynią biegów, które produkuje Honda. Przekładnie pasowe, z racji swojej charakterystyki pracy mogłyby nie poradzić sobie dużą masą ciężkich przyczepek. Zdarza się, że przy obciążeniach dochodzi do uślizgu, uszkodzenia lub też zerwania pasa przekładni.

Przy wyborze quada nie musimy decydować się na zakup nowego pojazdu, ale należy pamiętać, by przed zakupem „używki" dokładnie jej się przypatrzeć. Często zdarzają się maszyny po poważnych dzwonach, które, jak życie pokazuje, generują większe koszty niż zakup pojazdu z salonu." - powiedział Artur Knapik.

Pomocnik myśliwego

Artur to także miłośnik myślistwa. W trudno dostępnych leśnych terenach, gdzie ciche i szybkie przemieszczanie za zwierzyną jest kluczowym elementem udanego polowania, quady spisują się najlepiej.

„W myślistwie, chociaż nie jest to zbytnio popularne hobby, quady także znalazły swoje miejsce.

Jest to niezastąpiony środek transport zarówno dla myśliwego, jak i dla zdobytej zwierzyny.

Przedzieranie się przez wąwozy, gęste zarośla niczym traper, nie stanowi teraz dla nas żadnego problemu. Dzięki wszędołazom możemy dojechać oraz co najważniejsze wrócić z miejsc dotychczas niedostępnych. Zainstalowane wyciągarki pomagają nam wydobyć z niedostępnego miejsca upolowaną, ważącą czasem nawet kilkaset kilogramów tuszę zwierzyny. Quad jest cichym pomocnikiem coraz większej liczby myśliwych i to w sensie dosłownym. Montowane są specjalne nakładki na układy wydechowe tzw „silencery", które ograniczają emisję hałasu nawet do 80 procent".

Podsumowanie

Wykorzystanie quadów do typowych zadań roboczych nie jest w Polsce jeszcze popularnym zjawiskiem. Daleko nam do Stanów Zjednoczonych, gdzie czterokołowce spotkamy praktycznie na każdej farmie, a ich sprzedaż znacznie przekracza liczbę sprzedawanych motocykli. Miejmy nadzieję, że do walorów użytkowych pojazdów atv, przekona się więcej osób, które, podobnie jak Artur Knapik będą cieszyły się z posiadania quadów, a te z kolei będą im dobrze służyły.

Źródło:[l=http://www.scigacz.pl/Quad,a,rolnictwo,8211;,okiem,praktyka,10477.html]www.scigacz.pl[/l]
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');