ATV Polska
A A A

Rajd Brazylii – przed quadowcem Rafałem Sonikiem wyzwanie na miarę Dakaru

Biuro ATV POLSKA 03.08.2010
Dakarowiec i lider klasyfikacji quadów w Pucharze Świata Rafał Sonik wystartuje w 18 edycji Rajdu dos Sertoes (Brazylia 10-20 sierpnia). O punkty w klasyfikacji Pucharu Świata FIM będzie rywalizował z najznakomitszymi zawodnikami z całego świata. Wyzwanie jakie jest przed nim, przez wielu porównywane jest z Dakarem.

Zapraszamy do[l=http://www.atvpolska.pl/index.php?s=galeria&album=471] Galerii Zdjęć[/l].

Brazylijska, czwarta już z kolei runda Mistrzostw Świata – Pucharu Świata FIM Rajd dos Sertoes zostanie rozegrany pomiędzy 10 a 20 sierpnia. Na liście zgłoszeniowej widnieje już 155 załóg z 11 krajów - Argentyny, Chile, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Polski, Wenezueli, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, oraz Brazylii.
Po raz kolejny rajd startuje w miejscowości Goiania (Stan Goias), gdzie zostanie rozegrany prolog nazwany „Super Prime”. Będzie to 1 kilometrowy odcinek do którego zawodnicy wystartują w parach. Zajęta pozycja będzie decydować o miejscu startowym w dniu następnym. Tej edycji meta znajduje się w oddalonej o 4486 km miejscowości Fortaleza w północnej części Brazylii.
Drugi po Dakarze, największy na świecie rajd off-roadowy ma w tym roku w 95% nową trasę. Składa się z 10 etapów przebiegających przez sześć stanów Brazylii - Goiás, Minas Gerais, Tocantins, Maranhão, Piauí i Ceará - w czterech różnych regionach kraju.
W tym roku trasa rajdu dos Sertoes została określona przez Organizatorów jako bardziej wszechstronna, ale i trudniejsza niż poprzednich edycjach. Przed zawodnikami odcinki specjalne o zmiennej charakterystyce, wymagające podobnie jak na Dakarze kompleksowych i bardzo technicznych umiejętności. Znamienna dla tego rajdu jest zróżnicowana specyfika odcinków. Charakterystycznie dla terenów Ameryki południowej odcinki przechodzą z szybkich, żwirowych partii do wymagających, technicznych tras na pustyni. Trasa przebiegać będzie przez liczne drogi przecinające tereny rolnicze, wąskie i kręte górskie ścieżki. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników typowo off roadowych klimatów: przeprawy przez rzeki i błota, oraz bardzo trialowe fragmenty skalnych zarówno pod górę jak i z góry. Kilka stref rajdu wiedzie przez brazylijskie wsie, tak też dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, zlokalizowane zostały strefy radarowe z ograniczeniami prędkości, które oznaczone zostały dokładnie w roadbooku. Dodatkowych atrakcji i specyfiki na pewno dostarczy pogoda. Teraz w tamtej strefie klimatycznej panuje zima i w wyższych partiach zawodnicy muszą być przygotowani na niskie temperatury, które mogą spaść nawet poniżej zera stopni.
Na liście zgłoszeniowej rajdu widnieje czołówka światowych załóg. Rafał Sonik w Rajdzie dos Sertoes pojedzie po raz pierwszy. Reprezentujący Polskę quadowiec zdaje sobie sprawę, że na dos Sertoes można się spodziewać każdego rodzaju trasy.
[i]„Słyszałem wielokrotnie porównania rajdu Brazylii do rajdu Dakar.”[/i] - komentuje przygotowania do rajdu Rafał Sonik - [i]„Może nie jest to aż tak długi rajd, ale podobno z tego co wiem wcale nie łatwiejszy. Trudy rajdu mnie nie przerażają, wręcz przeciwnie są dla mnie motywujące. Jestem coraz bardziej już skupiony, a przez ostatnie kilka dni przed wyjazdem będę się starał już tylko poświęcić przygotowaniom siebie i swojej psychiki do bardzo trudnego rajdu. Tak jak mie się wydaje bez podstaw nikt by nie mówił, że jest to rajd porównywalny do Dakaru. Myślę, że są to podobne rajdy i że rajd w Brazylii nie będzie wcale łatwiejszy, a może nawet będzie tej samej skali trudności co Dakar. Cieszę się jednak na ten rajd, bardzo jestem zadowolony, że podjąłem decyzję żeby jechać. Trochę oczywiście niespokojny o niektóre elementy, ale cóż niepokój towarzyszy chyba każdemu wyzwaniu sportowemu.”[/i]
Wszystkie 10 etapów składa się na łączną liczbę 4437 km, z czego aż 2486 km to odcinki specjalne. Najdłuższy etap rajdu z Balas do Teresina liczy 654 km (w tym 182 km to OS). Dla zawodników najtrudniejszy będzie jednak etap szósty „Maraton”, podczas którego zabronione jest korzystanie z jakiejkolwiek pomocy serwisowej. W tym roku decyzją Organizatorów etap ten został skrócony o kilkadziesiąt kilometrów, tak aby próbie poddani zostali również kierowcy ciężarówek.
Trzymamy kciuki za naszego quadowca, aby bezpiecznie dojechał do mety tego arcytrudnego rajdu.

Codzienne informacje na blogu Mistrzostw Świata na stronie www.atvpolska.pl, na stronie www.rafalsonik.pl oraz na profilu Rafała Sonika na Facebook.

Zapraszamy

„Rajd dos Sertoes”

Prolog (10 sierpnia, wtorek) – Goiania

[b]1 etap rajdu (11 sierpnia, środa) - Goiânia (GO) - Caldas Novas (GO)[/b]
Odcinek dojazdowy - 34 km, 
Odcinek Specjalnych - 133 km 
Odcinek dojazdowy - 36 km 

Total - 203 km [b]2 etap rajdu (12 sierpnia, czwartek) - Caldas Novas (GO) - Unaí (MG)
[/b]
Odcinek dojazdowy - 39 km, 
Odcinek Specjalnych – 214 km 
Odcinek dojazdowy - 192 km 

Total - 445 km

[b]3 etap rajdu (13 sierpnia, piątek) - Unaí (MG) - Alto Paraíso de Goiás (GO)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 29 km, 
Odcinek Specjalnych – 220 km 
Odcinek dojazdowy - 167 km 

Total - 416 km

[b]4 etap rajdu (14 sierpnia, sobota) - Alto Paraíso de Goiás (GO) - Dianópolis (TO)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 2 km, 
Odcinek Specjalnych – 240 km 
Odcinek dojazdowy - 272 km 

Total - 514 km [b]5 etap rajdu (15 sierpnia, niedziela) - Dianópolis (TO) - Palmas (TO)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 28 km, 
Odcinek Specjalnych – 209 km 
Odcinek dojazdowy - 218 km 

Total - 455 km 


[b]6 etap rajdu (16 sierpnia, poniedziałek) - Palmas (TO) - São Felix do Tocantins (TO)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 28 km, 
Odcinek Specjalnych – 209 km 
Odcinek dojazdowy - 218 km 

Total - 455 km [b]7 etap rajdu (17 sierpnia, wtorek) - São Felix do Tocantins (TO) - Balsas (MA)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 12 km, 
Odcinek Specjalnych – 485 km 
Odcinek dojazdowy - 22 km 

Total - 520 km


[b]8 etap rajdu (18 sierpnia, środa) - Balsas (MA) - Teresina (PI)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 178 km, 
Odcinek Specjalnych – 183 km 
Odcinek dojazdowy - 292 km 

Total - 653 km[b]9 etap rajdu (19 sierpnia, czwartek) - Teresina (PI) - Sobral (CE)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 70 km, 
Odcinek Specjalnych – 245 km 
Odcinek dojazdowy - 137 km 

Total - 452 km
[b]10 etap rajdu (20 sierpnia, piątek) - Sobral (CE) - Fortaleza (CE)[/b] 

Odcinek dojazdowy - 43 km, 
Odcinek Specjalnych – 107 km 
Odcinek dojazdowy - 240 km 

Total - 390 km
Rajd Total - 4,486 km 

Odcinki Specjalne Total - 2,366 km

Odcinki specjalne procentowo: 52.7%
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');