ATV Polska
A A A

Rajd Dakar 2011 - legenda po raz kolejny przyciąga Wielkich świata motoryzacji

Biuro ATV POLSKA 15.01.2011
Rajd Dakar powoli dobiega końca, a my już teraz mamy co świętować: [b]Łukasz Łaskawiec, dwudziestolatek z pod Olkusza znalazł się na podium[/b] z przewagą 52'' nad Declerckiem! Gratulujemy!
Pierwsze miejsce należy do jednego z braci Patronelli - Alejandro. Kolejny na podium to Sebastian Halpern ze stratą 59'53''.

Krzysztof Hołowczyc uplasował się w generalce na piątej pozycji. Motocykliści: Jacek Czachor jest 10 a Marek Dąbrowski 16.
Nasza jedyna ekipa z ciężarówki Baran/Marton ukończyła rajd na 25 miejscu.

[b]Śledź Dakar! Więcej szczegółów na [l=http://www.atvpolska.pl/dakar2011/]Blogu dakarowym[/l], [l=http://www.atvpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=33&t=30935]Forum ATV Polska[/l] oraz [l=http://www.facebook.com/home.php#!/pages/Fan-Club-Rafala-Sonika/146903555353670]Facebook'u[/l].[/b]

[i]13.01.2011[/i]
Dzisiejszy etap okazał się tragiczny w skutkach dla argentyńskiego kibica. W pobliżu miejscowości Tinogasta, doszło do zderzenia jadących Toyotą Eduardo Amora i Horacio Fenoglio z prywatnym samochodem. Ranny mężczyzna został odwieziony do szpitala, gdzie zmarł.

Już tylko trzy etapy pozostały do zakończenia rajdu! Z Beuenos Aires wytarowało 170 motocyklistów, 30 quadowców, 149 załóg samochodowych oraz 67 ciężarowych.
Do dzisiejszego, 11 etapu udało się dotrwać niespełna połowie z nich. Walkę o podium wciąż prowadzi 96 motocyklistów, 60 załóg samochodowych, 41 ciężarowych i tylko 15 quadowców! Do mety w stolicy Argentyny pozostało nadal ponad 2000km. [l=http://www.facebook.com/home.php#!/event.php?eid=118581551545579&index=1]My nadal kibicujemy Polakom![/l]

[i]9.01.2011[/i]
Kierowca ORLEN Team, Krzysztof Hołowczyc zajął piąte miejsce na siódmym etapie tegorocznego rajdu Dakar i umocnił swoją piątą pozycję w łącznej klasyfikacji. Spośród motocyklistów ORLEN Team szybszy był dzisiaj Jacek Czachor – 23. miejsce – który na mecie odcinka zameldował się trzy pozycje wcześniej niż Marek Dąbrowski. Wspaniała jazda Łukasza Łaskawca na quadzie. Nasz polski beniaminek na 2 miejscu tuż za Argentyńczykiem Halpernem.

[i]7.01.2011[/i]
[b]Rajd Dakar – etap piąty - Hołowczyc i Dąbrowski się zakopali, Czachor nadrobił na wydmach[/b]

Krzysztof Hołowczyc zajął szóste miejsce podczas piątego etapu rajdu Dakar wiodącego z Calamy do Iquique. Kierowca załogi samochodowej obronił piątą pozycję w klasyfikacji generalnej. Wśród motocyklistów ORLEN Team szybszy był Jacek Czachor, który na mecie pojawił się jako 19. Marek Dąbrowski był 23. Najlepszym quadowcem został Patronelli.

Piąty etap charakteryzował się dużym zróżnicowaniem terenu, trasa OSu liczyła 423 kilometry. Poprzedzała go krótka, 36-kilometrowa dojazdówka. Start został zlokalizowany wysoko w górach na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Motocykliści wyruszali na trasę, kiedy temperatura oscylowała jeszcze wokół zera. Końcówka etapu to zjazd z 2-3 kilometrowej wydmy o kącie nachylenia 32 stopni wprost na metę zlokalizowaną przed biwakiem w Iquique.

Samochodowa załoga ORLEN Team przez pierwszą część etapu skoncentrowała się na nadrabianiu straty do poprzedzającego ją w klasyfikacji generalnej teamu Volkswagena. Czysta jazda zaowocowała. Polski kierowca na dwa way pointy przed metą wyprzedzał Marka Millera o pięć minut. Później jednak zaczęły się prawdziwe kopne wydmy. BMW Hołka zakopało się na jednej z nich i finalnie załoga metę odcinka przyjechała po Amerykaninie.

[i]5.01.2011[/i]
Argentyńczyk Marcos Patronelli zaliczył wczoraj paskudny upadek, w którym najbardziej ucierpiało jego kolano. W rezultacie obrońca tytułu zdecydował się wycofać z rajdu.
Podąża jednak wciąż wraz z karawaną rajdową, by wspierać swego brata Alejandro.

[i]4.01.2011[/i]
Reprezentant Kataru Nasser Saleh Al-Attiyah był najszybszy wśród kierowców samochodów na trzecim etapie Rajdu Dakar 2011 z San Miguel de Tucuman do San Salvador de Jujuy. Katarczyk ukończył trzeci etap z czasem 3:42.20 i o 25 sekund wyprzedził Hiszpana Carlosa Sainza. Trzeci na mecie pojawił się Francuz Stephane Peterhansel ze stratą 59 sekund. Na doskonałym czwartym miejscu trzeci etap ukończył Krzysztof Hołowczyc z naszego ORLEN Team. Krzysiek stracił do Katarczyka jedynie 5 minut i 30 sekund. W klasyfikacji generalnej na pierwszej pozycji pozostał Sainz. 3 minuty i 34 sekundy do Hiszpana traci Al-Attiyah. Hołowczyc jest piąty ze stratą 21 minut i 49 sekund.
Na trzecim etapie wśród motocyklistów najszybszy był Hiszpan Marc Coma. Trasę liczącą 752 km pokonał w czasie 7:03.55 i o niespełna trzy minuty wyprzedził drugiego na mecie Francuza Cyrila Despres (7:06.16). Trzecie miejsce zajął Portugalczyk Paulo Goncalves z wynikiem 7:07.31. Liderem klasyfikacji generalnej motocyklistów jest Despres, który ma 14 sekund przewagi nad Comą.
Spośród naszych teamowych motocyklistów najlepiej spisał się Marek Dąbrowski. Pokonał trasę trzeciego etapu w czasie 7:30.54 i zajął 21. miejsce. W klasyfikacji generalnej Dąbrowski jest na 19. pozycji ze stratą ponad 52 minut do Despresa. Na 28. pozycji z czasem 7:36.42 trzeci etap ukończył Jacek Czachor. W klasyfikacji generalnej Czachor jest 23. i do prowadzącego Francuza traci już ponad godzinę.
Wśród quadów zwyciężył Argentyńczyk Tomas Maffei, który metę przejechał z czasem 4:58.04. Niespełna minutę później etap ukończył jego rodak Sebastian Halpern, a 4 minuty i 23 sekundy później finiszował kolejny Argentyńczyk Alejandro Patronelli. W klasyfikacji generalnej pierwszy jest Halpern, drugi Patronelli ze stratą 12 sekund, a trzecią pozycję zajmuje Maffei (+ 1.12). Ponad 1,5 godziny do zwycięzcy stracił Łukasz Łaskawiec, który finiszował na 17. miejscu. Polak w klasyfikacji generalnej jest 19. ze stratą ponad czterech godzin.

[i]3.01.2011[/i]
Na drugim etapie rajdu Dakar wiodącym z Cordoby do San Miguel został wytyczony inny odcinek specjalny dla samochodów (324 km), a inny dla motocyklistów (300 km) . ORLEN Team pokonał trasę w dobrym tempie. Wśród quadowców kask w kas szli Machaczek z Patronellim. Tym razem Czech musiał oddać palmę pierwszeństwa.
Krzysztof Hołowczyc po raz drugi zajął szóste etapowe miejsce i awansował w generalce na piąte miejsce. Motocykliści linię mety przekroczyli z różnicą zaledwie 18 sekund i uplasowali się kolejno Marek Dąbrowski na 23., a Jacek Czachor 24. pozycji.
Szczęścia w dzisiejszym etapie nie miał Polak Łukasz Łaskawiec. Dojechał na ostatniej pozycji ze strata 2h46min. Powodem ostatniej pozycji była prawdopodobnie, jak przekazał nam Rafał Sonik awaria pompy paliwowej. Łukasz jest kolejnym już zawodnikiem, który ma problemy z pompą. Powodem jest zwiększona zawartość alkoholu w argentyńskim paliwie. Camelia Liparoti ukończyła na bezpiecznej 21 pozycji.

[i]2.01.2011[/i]
Załoga ORLEN Team Krzysztof Hołowczyc / Jean-Marc Fortin zajęła szóste miejsce w pierwszym etapie Rajdu Dakar 2011. Motocykliści Marek Dąbrowski i Jacek Czachor uplasowali się na 20. i 26. pozycji. Łukasz Łaskawiec na qudzie poza pierwszą dziesiątką.

[b]Wypadek Rafała Sonika![/b]

Rafał Sonik, zdobywca Pucharu Świata FIM Cross Country Quadów 2010, uległ wypadkowi co zmusiło go do podjęcia decyzji o wycofaniu się z Rajdu Dakar 2011.
Ze względu na poważną kontuzję lewej ręki i niemożliwego do naprawienia uszkodzenia quada nie ma możliwości kontynuowania rajdu.
Do wypadku doszło na 176 km, czyli na 17 kilometrów od mety odcinka specjalnego.
Do tego momentu Rafał, na przemian z Josefem Machaczkiem, prowadził w stawce quadów.

[i]1.01.2011[/i]
Start zawodników w Dakarze 2011 jest już faktem. W chwili obecnej już większość z nich wystartowała do pierwszego etapu rajdu Dakar. Kierowcy pokonają 377 kilometrów z Buenos Aires do Victorii bez pomiaru czasu. Wczoraj rano jeszcze quad Rafała kończył odbiór techniczny, administracyjny zakończony został dzień wcześniej. Jutro zawodnicy ORLEN Team przystąpią do pierwszego etapu rajdu Dakar.