ATV Polska
A A A

Sprostać oczekiwaniom - Honda TRX 450R

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 26.11.2004
Model TRX 450R to najnowszy sportowy model Hondy. Wprowadzony w tym roku do sprzedaży musiał sprostać ogromnym oczekiwaniom fanów tej japońskiej marki."Czterystapięćdziesiątka" to pierwszy od ponad 15 lat quad Hondy, który w nazwie otrzymał symbol "R", naznaczający go sukcesorem, produkowanego w latach 90., legendarnego modelu TRX 250R. Wprowadzenie TRX 450R do sprzedaży niedługo po premierze modelu YFZ 450 Yamahy, niemal automatycznie stworzyło pole do porównań z wymagającym rywalem.

Mocnym argumentem Hondy jest jej silnik. Jednocylindrowa, czterosuwowa jednostka swą konstrukcją żywo przypomina motor CRF 450R, w który wyposażane są motocykle motocrossowe Hondy. Dzięki niewielkim zmianom silnik przystosowano do pracy w czterokołowcu (m. in. zwiększono pojemność oleju, co zapewnia dobre smarowanie podczas jazdy w przechyle). Napęd z silnika poprzez mechaniczną, pięciobiegową skrzynię przekazywany jest łańcuchem na tylną oś pojazdu. Jego prędkość kontrolują hydrauliczne hamulce tarczowe (z przodu podwójne, z tyłu pojedynczy).

Zawieszenie Hondy z przodu ma konstrukcję niezależną i składa się z podwójnych wahaczy resorowanych przez amortyzatory Showa. Tylne koła umieszczone są na sztywnej osi zawieszonej na aluminiowym wahaczu, który również posiada amortyzator Showa. Zawieszenie jest regulowane, ma ponad 21 cm skoku z przodu i 22 cm z tyłu.

Bodaj jedynym obecnie właścicielem Hondy TRX 450R w Polsce jest Dawid Szpański - zawodnik klubu ATV Polska, którego spytaliśmy o opinię na temat tego pojazdu: - Honda swą konstrukcją przypomina Yamahę YFZ 450. Pod względem mocy jest od niej jednak nieco słabsza, ale za to posiada znakomite hamulce i czułe zawieszenie. Moją "czterystapięćdziesiątką" dużo lepiej steruje się w locie, ale podczas jazdy bywa czasem "nerwowa" - powiedział nam D. Szpański.

PS. Okazuje się, że w Polsca są już dwie Hondy TRX 450R - właścicielem tej drugiej jest - powszechnie znany forumowiczom naszego portalu - Krzysztof Syska.
Red. ATV Polska

Informacje ogólne - dane fabryczne
Marka Honda
Model TRX 450 R
Dostępny w Polsce tak

Silnik
Typ jednocylindrowy, czterosuwowy
Pojemność 450 ccm
Średnica i skok tłoka 94.0 x 64.8 mm
Stopień sprzężenia 10.5:1
Chłodzenie ciecz + wentylator
Zasilanie [G] Keihin 42.0 mm
Rozrusznik nożny
Moc ok. 40 KM
Pojemność zbiornika paliwa 14.5 l

Napęd
Rodzaj 4x2
Sprzęgło manulane
Przeniesienie napędu 5-biegowa skrzynia manulana, napęd na tył: łańcuch

Wymiary
Długość 184,5 cm
Szerokość 117,5 cm
Wysokość 110,5 cm
Wysokość kanapy 83 cm
Rozstaw osi 125 cm
Waga 158,7 kg

Zawieszenie
Przedni podwójne wahacze, regulowane amortyzatory Showa, 21 cm skoku
Tylne aluminiowy wahacz, regulowany amortyzator Showa, 23 cm skoku

Hamulec
Przedni podwójny, hydrauliczny, tarczowy
Tylny hydrauliczny, tarczowy

Opony
Przednia 22 x 7-10
Tylna 20 x 10-9
', 'atvpolska.pl'); ga('send', 'pageview');