ATV Polska
A A A

Szczyt marzeń? Suzuki Eiger

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 23.10.2003
Model Eiger to drugi obok Vinsona quad Suzuki, którego nazwa pochodzi od wybitnego górskiego szczytu. Podobnie jak Eiger, który należy do najwyższych wzniesień Alp szwajcarskich, pojazd ten ma ambicję znaleźć się w światowej czołówce średnich quadów użytkowych.

[h4]Silnik[/h4]
Wyposażony w jednocylindrowy, czterosuwowy silnik o pojemności 376 cm sześc. model Eiger, wprowadzony do sprzedaży w roku 2002, uzupełnił rynkową ofertę koncernu Suzuki, który do tej pory nie posiadał żadnego quada w klasie 400 cm sześc. Aby w pełni zadowolić żądania klientów, z miejsca zaproponowano aż cztery wersje tego pojazdu, które między sobą różnią się sposobem przekazania napędu.

[h4]Napęd[/h4]
Eiger może być wyposażony w pięciobiegową, manualną skrzynię przekładniową, jak i automatyczną przekładnię paskową CVT. Oprócz tego kupujący może wybierać między modelem, w którym napęd przekazywany jest na cztery koła (z opcją jego rozłączenia w tryb 4x2) oraz wersją z napędem tylko na jedną oś. Wszystkie modele dysponują biegiem wstecznym oraz dwustopniowym reduktorem, który podczas jazd terenowych znacząco podnosi możliwości jezdne pojazdu.
Modele z napędem 4x4 wyposażone są ponadto w przedni mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, a przy kierownicy posiadają komfortowy przełącznik umożliwiający szybki wybór trybu pracy napędu: 4x4 lub 4x2.

[h4]Zawieszenie i hamulce[/h4]
Poza różnicami w sposobie przekazania napędu modele Eiger są do siebie podobne. Ich przednie zawieszenie oparte jest na podwójnych wahaczach typu A-arm, zaś z tyłu umieszczono sztywną oś zawieszoną na wahaczu i dwóch amortyzatorach. Wartość skoku zarówno przedniego, jak i tylnego zawieszenia jest podobna i wynosi 17 cm. W przednich kołach Eigerów są podwójne, hydrauliczne hamulce tarczowe, a w tylnych - hamulec bębnowy.

[h4]Plusy i minusy[/h4]
Suzuki Eiger chwalony jest przez kierowców za dobrą manewrowość, niezłą szybkość i komfortowe zawieszenie. Podobać się może również jego wygląd; jego sylwetka jest dynamiczna i zdradza obecność sportowego ducha. Niestety w Polsce Eigery wciąż są niedostępne w sprzedaży i prawdopodobnie na zmianę tej sytuacji przyjdzie nam poczekać do momentu wstąpienia naszego kraju do UE.