ATV Polska
A A A

Terenowy wojażer
- Polaris Magnum 330

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 10.12.2004
Quady użytkowe to nie tylko potwory wyposażone w jednostki o pojemności 600 czy 700 cm³. Polaris Magnum 330 jest tego najlepszym dowodem.

Magnum napędzany jest czterosuwowym silnikiem o pojemności 329 cm³, który – zdaniem użytkowników pojazdu – stanowi jedną z jego najważniejszych zalet. Jednostka charakteryzuje się dużą mocą i niezwłocznie reaguje na dodanie gazu.
Polaris produkowany jest w dwóch wersjach: rekreacyjnej (z napędem na tylną oś) lub – predestynowanej do jazdy w trudnym terenie - użytkowej (z napędem na cztery koła). Poruszanie się quadem ułatwia zastosowana w nim automatyczna przekładnia paskowa, która – za sprawą reduktora – może pracować w trybie „wysokim” (przełożenie drogowe) lub niskim (przełożenie terenowe). Pewną niegodnością jest jednak konieczność zatrzymania pojazdu (lub chociaż przyhamowania) w sytuacji, gdy chcemy zmienić bieg reduktora.
Amerykański Polaris znany jest z produkowania quadów charakteryzujących się wysokim komfortem. Flagowy model tej firmy – Sportsman – w środowisku ATV przezywany jest „terenową kanapą”. Nie inaczej jest w przypadku Magnuma, który - choć nie ma w pełni niezależnego zawieszenia - płynnie pokonuje nierówności terenu. Zawieszenie niezależnie posiadają koła przednie, które wyposażono w kolumny MacPhersona; koła tylne zamontowano na sztywnej osi, która połączona jest z pojedynczym wahaczem. Szybkość poruszania się pojazdu kontrolują hamulce hydrauliczne.
Polarisa Magnum stworzono przede wszystkim z myślą o rekreacyjnych wypadach w teren, dlatego jego bagażniki przystosowano do transportu ciężkiego ekwipunku. Sporym udogodnieniem w trakcie eskapad jest - umieszczony pod przednim bagażnikiem - hermetyczny schowek przeznaczony na dokumenty czy żywność.

Informacje ogólne - dane fabryczne
Marka Polaris
Model Magnum 330
Dostępny w Polsce tak

Silnik
Typ jednocylindrowy, 4-suwowy
Pojemność 329 ccm
Chłodzenie powietrze
Zasilanie G] Mikuni 34mm CV
Rozrusznik elektryczny
Pojemność zbiornika paliwa 12,3 l

Napęd
Rodzaj 4x4 lub 4x2
Sprzęgło odśrodkowe
Przeniesienie napędu automat, bezstopniowa przekładnia paskowa, przód i tył: wałki

Wymiary
Długość 205.7 cm
Szerokość 116.8 cm
Wysokość 116.8 cm
Wysokość kanapy 86,4 cm
Rozstaw osi 126,4 cm
Promień skrętu 180 cm
Prześwit 17,1 cm
Waga 289,5 kg

Zawieszenie
Przedni kolumny MacPhersona / 17 cm skoku
Tylne sztywny wahacz / 18 cm skoku

Hamulec
Przedni hydrauliczne, tarczowe
Tylny hydrauliczny

Opony
Przednia 24 x 8 - 12
Tylna 24 x 11 - 12

Udźwig
Przedni bagażnik 40.9 kg
Tylny bagażnik 81.8 kg
Uciąg 454.5 kg