ATV Polska
A A A

Test Kamery DRIFT HD GHOST

17.07.2013
Na rynku kamer sportowych w ostatnich czasach robi się bardzo ciasno. Pojawiają się coraz to nowsi producenci z coraz ciekawszymi propozycjami. Czy rzeczywiście wszystkie można nazwać „sportowymi”?

Podczas naszych ostatnich zawodów rozpoczęliśmy współpracę z obecną na rynku od ponad 5 lat firmą DRIFT INNOVATION. Do testów otrzymaliśmy najnowsze dziecko tej firmy – Kamerę DRIFT HD GHOST.

Według przedstawiciela firmy DRIFT w Polsce, kamera mocno się wyróżnia nie tylko na tle swoich poprzednich modeli, ale także dobrze radzi sobie z innymi konkurentami. Dostaliśmy pozwolenie na dosłownie „przeczołganie” kamery, więc postanowiliśmy to sprawdzić w warunkach nam najlepiej znanych.

Nasz test podzieliliśmy na parę części:
1. Pierwsze wrażenia
2. Wyposażenie
3. Parametry techniczne, funkcje
4. Obsługa
5. Możliwości montażu
6. Jakość filmów
7. Podsumowanie


Pierwsze wrażenia
Już po rozpakowaniu kamery widać że mamy do czynienia z poważnym graczem na rynku. Opakowanie w jakim się znajduje kamera jest bardzo ładne i fajnie zaprojektowane i…bardzo praktyczne. Miłym zaskoczeniem było to, że wszystkie akcesoria mają w pudełku przydzielone miejsce. Śmiało można stwierdzić, że będzie nam później ono służyć jako…etui na akcesoria.
Pudełko pudełkiem ale skupmy się na kamerze. Po pierwszym kontakcie z Ghostem odnosimy wrażenie, że mamy w ręku bardzo dobrze wykonany produkt. Gumowe przyciski, o wystarczającej wielkości , obudowa kamery jest solidna i zwarta, widać że może ona dużo wytrzymać.
Obiektyw kamery jest chroniony wymiennym szkiełkiem, a tylna klapka , zabezpieczająca porty baterii , karty i mikrofonu zabezpieczona uszczelką. To co ją wyróżnia to fakt, że jest konstrukcją uszczelnioną, nie wymagającą stosowania dodatkowej kasetki.

Wyposażenie
Wyposażenie kamery to także miłe zaskoczenie, ponieważ posiada prawie wszystko to co potrzebne do rozpoczęcia z nią pracy. Jedyne czego brakuje w zestawie to karta pamięci, na której rejestrujemy video. W zestawie z kamerą dostajemy: dwukierunkowego pilota, dwa elementy samoprzylepne, mocowanie do gogli, pasek do pilota, baterie, kabel USB do ładowania kamery i pilota, kabelek do mikrofonu, dodatkową klapkę.
Parametry techniczne i funkcje
Kamera oprócz trybu Video posiada także funkcje: aparatu fotograficznego, timelapse, photburst oraz rejestratora trasy.

Video można nagrywać w rozdzielczości:
- 1080p (1920x1080) 25/30 kl/s
- 960p (1280x960) 25/30 i 48/50 kl/s
- 720p (1280x720) 25/30 50/60 kl/s
- WVGA (848x480) 25/30 50/60 100/120

Zdjęcia można wykonywać w rozdzielczościach 11, 8 i 5 megapixeli
Time lapsy posiadają funkcje interwałów już od 0,5 sek! Następnie można wybrać opcje robienia zdjęć co, 1, 2, 3, 5, 10, 30, 60 sekund.

Co bardzo fajnego i przydatnego jest w kamerze to możliwość zmiany kątów widzenia. Kąty to 170, 127 i 90 stopni. I tutaj bardzo nam się przydaje wbudowany monitorek. Po zmianie kąta widzenia idealnie na nim widać kadr obrazu i to co nam dany kąt obejmie.
Dobrym rozwiązaniem jest też opcja rejestratora trasy, lecz bardziej jest ona przydatna dla kierowców samochodów;) My chcąc spróbować skorzystać z tej funkcji musielibyśmy mieć kamerę podpięta do zasilania, a co za tym idzie kamera traci wtedy wodoszczelność, a w warunkach jakich była testowana, mogłoby się to źle skończyć 

Obsługa
Praca z kamerą GHOST jest bardzo prosta i przyjemna. Nasze urządzenie wyróżnia się dużym ekranem LCD, pokrytym odpornym na zarysowania szkłem (gorilla glass). Ekran bardzo się przydaje do ustawienia kadru, oraz wszystkich ustawień typu zmiana rozdzielczości, kąta widzenia itp. Ekran to też możliwość obejrzenia swoich nagrań na miejscu, bez konieczności łączenia kamery z telewizorem czy komputerem.
Obracany obiektyw w modelu GHOST to chyba jedna z najpraktyczniejszych rzeczy. Dzięki niemu możemy kamerę zamontować w dowolnym miejscu i dowolnej pozycji. Przekręcając obiektyw poziomujemy sobie obraz tak aby był nagrywany we właściwy sposób.

Podczas używania GHOSTA, z początku nie mogliśmy rozgryźć pilota… na pierwszy rzut oka nie bardzo wiedzieliśmy o co chodzi!? A tutaj rozwiązanie okazało się prostsze niż myśleliśmy. Po krótce wygląda to tak , że na pilocie migają diody ledowe. Każdy kolor led odpowiada odpowiedniemu trybowi pracy kamery. Niespodzianką jest to, że jak włączymy nagrywanie to pilot sygnalizuje nam że kamera nagrywa. Nie trzeba zatrzymywać quada, ściągać kasku by upewnić się, że kamera już pracuje…bardzo wygodne! Pilota montujemy za pomocą paska na rzep jaki dostajemy w zestawie, zarówno na nadgarstek jak i kierownicę.
To, co wyróżnia kamerę GHOST, to funkcja VIDEO TAGGING, zwana przez polskich przedstawicieli funkcją cofania czasu. Kamera w tym trybie najprościej mówiąc nagrywa materiał nie zapisując go na trwałe na karcie pamięci. Jeśli tylko wydarzy się coś, na czym nam zależy, coś wyjątkowego (np. udany trik) – wystarczy wcisnąć przycisk MENU na kamerze lub RECORD na pilocie a kamera nagra wszystko, co wydarzyło wstecz do 10 minut od momentu wciśnięcia w jakości 1080p. Przyznać musimy, że zrobiło to na nas ogromne wrażenie, ponieważ często jeżdżąc parę godzin rejestrujemy obraz co tu dużo ukrywać – po prostu nudny. Czasem jednak zdarza się coś ciekawego a my nie zdążymy włączyć nagrywania na czas. Funkcja VIDEO TAGGING skutecznie umożliwia pozbycie się obydwu problemów jednocześnie.

Możliwości montażu
W zestawie razem z GHOSTEM posiadamy trzy elementy mocujące. 2 x samoprzylepce mocujące, jeden płaski i jeden zaokrąglony, oraz jedno mocowanie do gogli. Wszystkie te elementy mocujemy do kamery za pomocą klipsa. Klips zaś mocujemy do kamery do wbudowanego gwintu fotograficznego. Ogromną zaletą jest to, że klips jest obrotowy, co oznacza, że jak byśmy nie nakleili samoprzylepca to klips jesteśmy w stanie tak obrócić, żeby kamerę ustawić pod odpowiednim kątem.
W naszym teście skorzystaliśmy z tych mocowań - samoprzylepce spisały się bardzo dobrze i nic się nie odlepiło. Pamiętać jednak trzeba o tym, że taśma jest jednorazowa – raz przyklejone mocowanie…już tam zostanie.
Ogromnie wygodnym mocowaniem jest element dedykowany do gogli. Nic nie musimy przylepiać, a trzyma się po prostu super! Dzięki temu możemy kamerę montować nie tylko u siebie ale także u kolegi, tak żeby on nas także ponagrywał.

Już wcześniej wspominaliśmy o przekręcanym obiektywie, który bardzo się przydaje. Jego używanie jest bardzo proste, a dzięki odpowiedniemu przekręceniu zawsze obraz nagramy we właściwy sposób.
Jakość filmów
Jak już wcześniej wspomnieliśmy kamera nagrywa w różnych rozdzielczościach , od fullHD do WVGA. My używaliśmy kamery w trybie fullHD z kątem widzenia 127 st. Kąt widzenia 170 jest bardzo duży, i przez to bardzo wyobla obraz. Według nas 127 był najodpowiedniejszy. Warunki w jakich testowaliśmy kamerę raczej nie były sprzyjające , ale i tak nas zaskoczyła bardzo dobrą jakością wideo! Kamera bardzo dobrze radziła sobie z przejściem z ciemnego do jasnego miejsca (wyjazd z lasu) i odwrotnie. Przebijające się słońce przez chmury było bardzo sprytnie i ładnie wyłapywane przez kamerę. Niestety ale nie było na dane potestować kamery nocą, ale też pytanie? Czy często jeździmy w nocy..?

Podsumowanie
Po paru chwilach spędzonych z kamerą Drift HD GHOST śmiało możemy powiedzieć że mamy do czynienia z produktem bardzo dobrze dopracowanym. Jego olbrzymia funkcjonalność, a przede wszystkim łatwość obsługi i montażu sprawia że chce się z tą kamerą pracować. Pilot na którym widać co się dzieje z urządzeniem jest świetnym rozwiązaniem, lecz na początku wydaje się to skomplikowane Na pochwałę jeszcze zasłużył system mocowań, oraz przekręcany obiektyw.
Mimo małej wodoszczelności kamery (do 3m) GHOST bez problemów wytrzymał nasze błotne zabawy. Żeby kamerę doprowadzić do stanu używalności umyliśmy ją…w umywalce i nie nosiła już śladu użytkowania :-)
Na duży plus zasługuje także bateria , który starczyła nam na bardzo długo. Wg producenta kamera powinna działać do 3h ciągłej pracy.
Ilość dodatkowych akcesoriów do kamery jest bardzo duża i każdy może dokupić odpowiednie dla siebie rzeczy.
Minusem kamery na pewno jest brak karty pamięci w zestawie, co jakby nie było powiększa nam koszt zakupu.
Z czystym sumieniem polecamy to urządzenie , bo naprawdę nie ma co się martwić używając je w takich a nie innych warunkach, a jej olbrzymia funkcjonalność na pewno nam się bardzo mocno sprawdzi w terenie.
Pragniemy podziękować dystrybutorowi kamery DRFIT HD GHOST za wynajem jej do testów. Więcej info na temat kamery znajdziecie na [l=http://www.driftinnovation.pl] www.driftinnovation.pl[/l]