ATV Polska
A A A

Uniwersalny Gąsienicowy
System Zastępczy Kół
dla quadów

Tekst sponsorowany 20.04.2005
Błoto, głęboki śnieg, sypki piasek, skały czy asfalt – dzięki gąsienicom LiteFoot Twój quad poradzi sobie w każdych warunkach!

Gumowe gąsienice LiteFoot montowane w miejscu tradycyjnych kół to doskonały sposób na zwielokrotnienie terenowych możliwości czterokołowca. Niewielki nacisk jednostkowy na podłoże sprawia, iż quad nie zapada się w błocie, nie grzęźnie w świeżym śniegu, ani też nie zakopuje się w sypkim piachu. Tam, gdzie inni ugrzęzną, Ty przejedziesz „lekką stopą”. LiteFootów od wielu lat używa m.in. amerykańskie wojsko i służby leśne. O ich możliwościach przekonał się nawet filmowy Terminator 3... (można je również zobaczyć w filmie „Taxi 3”).

Gąsienice LiteFoot amerykańskiej firmy Mattracks zbudowane są z systemu niewielkich kół napinających i prowadzących, oraz zamontowanego na piaście koła głównego, które napędza rozciągniętą na nich gumową gąsienicę. Koło napędowe oraz 2 podstawowe koła prowadzące zawieszone są sztywno na konstrukcji wykonanej z aluminium, która pod względem swej solidności bije konkurencję na głowę. Ruchome są koła prowadzące, które – w zależności od ukształtowania terenu – „dociskają” gąsienicę do ziemi, zwiększając jej walory trakcyjne. Sama gąsienica wykonana jest z niezwykle odpornej gumy, której żywotność porównywalna jest z tradycyjną oponą. Wierzchnia strona gąsienicy posiada wypusty, zwiększające jej przyczepność na śliskich nawierzchniach (w niedalekiej przyszłości firma Mattracks zapowiada wypuszczenie na rynek gąsienic o agresywnym bieżniku – dla klientów o ekstremalnych zamiłowaniach). Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów waga całego zestawu gąsienicowego jest niewielka – wynosi ok. 45 kg.

Gąsienice LiteFoot produkowane są w jednym, uniwersalnym rozmiarze, który pasuje do większości quadów oferowanych na rynku. By zamontować je przy konkretnym pojeździe, potrzebujemy jedynie dedykowanego mu adaptera. Pożyczenie gąsienic koledze czy wykorzystanie je w innym quadzie nie jest więc żadnym problemem. Ich montaż jest zaś dziecinnie prosty – na założenie całego kompletu 4 gąsienic potrzeba nieco ponad pół godziny.
Na słynącej z grząskiego gruntu Syberii pojazdy gąsienicowe to jedyny skuteczny środek transportu. Dlaczego? Ponieważ duża powierzchnia gąsienic minimalizuje nacisk jednostkowy na nawierzchnię. Ciężkie maszyny nie zapadają się w grzęzawiskach i bez kłopotu poruszają się po terenach bagnistych, niedostępnych dla jakichkolwiek pojazdów kołowych. Pomysł ten inżynierowie Mattracksa wykorzystali przy konstruowaniu gąsienic LiteFoot. Ich nacisk jednostkowy, wynoszący zaledwie ok. 0.05 kg/cm², sprawia, iż czterokołowce na gąsienicach bez najmniejszego kłopotu przejeżdżają przez te miejsca, w których grzęzną koła ich kolegów. Quad nie zapada się, a więc – co ważne – nie niszczy środowiska.

LiteFooty to również doskonałe rozwiązanie do jazdy po terenie o utwardzonej nawierzchni. Duża powierzchnia gąsienicy oraz wspomniany system ruchomych kół prowadzących, który dociska ją do gruntu, ułatwia sprawne wjeżdżanie np. na skały, na których zwykłe koła mogłyby stracić przyczepność. Podczas poruszania się w trudnym terenie docenimy również wzrost prędkości obrotowej, co wynika z niewielkiego rozmiaru koła napędowego, które jest o ok. 1/3 mniejsze od tradycyjnego koła. Dzięki takiemu rozwiązaniu zestaw gąsienicowy staje się dla quada niejako naturalnym reduktorem.

Kolejnym zyskiem z zamontowania gąsienic jest zwiększony prześwit pojazdu (o ok. 10-15 cm), a jednocześnie obniżony środek jego ciężkości. Dzięki temu quad sprawniej przejeżdża nad przeszkodami, a jednocześnie jest mniej wywrotny.

Kierowanie czterokołowcem wyposażonym w gąsienice jest nieco utrudnione w sytuacji, gdy porusza się on z minimalną prędkością. Skręcanie kierownicą przestaje jednak być problemem już przy prędkości 5 km/h, a gdy quad jedzie jeszcze szybciej – trudno odczuć różnicę między nim a tradycyjnym pojazdem na kołach. Trzeba jednak zauważyć, że zastosowanie zestawu LiteFoot zmniejsza maksymalną prędkość poruszania się pojazdu o ok. 25-30%.

W chwili obecnej zestaw gąsienicowy LiteFoot można kupić w cenie promocyjnej oraz na raty. Oferta ta dotyczy końcówki magazynowej krakowskiej firmy TOM-MARG, która jest jedynym w naszym kraju autoryzowanym dilerem Mattracksa. W przyszłości możliwy będzie również leasing. W maju gąsienice będzie można zobaczyć w nowym salonie motocyklowym w Krakowie.

Tekst sponsorowany

P.E.I. TOM-MARG Sp. z o.o. ZPCH
Michał Marglewski
ul. Wielicka 44B
30-552 Kraków
www.litefoot.pl
tel. 501458472, 501382726
fax 012/6507619