ATV Polska
A A A

Urodzony zwycięzca - Bombarider DS 650

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 04.11.2004
W rajdzie Telefonica-Dakar 2004 oprócz 199 motocykli, 153 samochodów i 68 ciężarówek do walki stanęło również 11 quadów. Wśród nich blisko połowę stanowią pojazdy Bombardiera występujące w wersji DS650 Baja, specjalnie przygotowanej do rajdów pustynnych.Bombardier DS650 Baja jest wersją rozwojową modelu DS650, który cieszył się dużą popularnością wśród miłośników ATV zza oceanu. Pojazd powstał w 1999 r., a rok później uzyskał prestiżowy tytuł "Qua-da Roku" przyznawany przez amerykańskie czasopismo "4-Wheel ATV Action Magazin". Głównym atutem DS650 był potężny silnik o poj. 653 ccm, który w standardowym ustawieniu osiągał moc 48 KM. Miał też doskonałe zawieszenie o skoku dochodzącym do 30 cm.

Nikogo nie zdziwiła seria zwycięstw jaskrawożółtego Bombardiera w rajdach pustynnych. Pierwsze miejsce, które zajął w rozegranym w Meksyku rajdzie Baja 2000 Challenge, sprawiło, że aby uczcić ten sukces, Bombardier wprowadził do sprzedaży nowy model - DS650 Baja. - Model DS650 Baja powstał z myślą o zawodowych kierowcach oraz najtrudniejszych wyścigach świata - chwalił swój produkt Benoit Lafortune, wiceprezydent działu ATV koncernu Bombardier.

Bombardier DS650 Baja został zaprezentowany w 2002 r. Jest to fabrycznie stuningowana wersja modelu DS650, z którym łączy go kilka ważkich cech. Oba zbudowane są na takim samym podwoziu, mają pięciostopniową skrzynię przekładniową i ten sam silnik. Tuning polegał na przystosowaniu pojazdu do zawodów sportowych. Baja otrzymała m.in. dwa dodatkowe reflektory halogenowe, licznik prędkości, ochraniacze na dłonie kierowcy, przedłużone podnóżki i profesjonalną manetkę gazu. Zastosowano nowy rodzaj mocowania wahaczy. Z przodu pojazdu pojawiło się aluminiowe orurowanie pełniące funkcję zderzaka, zaś z tyłu zamontowano aluminiową, termoodporną osłonę tłumika. Z myślą o sportowej jeździe quad wyposażony został w nową kanapę kierowcy, ale najważniejszą zmianą było nowe ogumienie. W miejsce opon Kenda zastosowane zostały produkty Ohtsu, które założono na wzmocnione felgi.