ATV Polska
A A A

Wyciągarka - poradnik

Andrzej 'aduko' Duda 05.07.2005
Wyciągarka (ang. winch - wciągarka)

Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że gdy podróżowaliście sobie samotnie quadem po jakimś nieznanym terenie musiliście takie przeszkody jak rowy, strome wzniesienia, rzeki, bagna omijać dużym kołem? No pewnie prawie każdemu coś takiego się przytrafiło. Lecz jest na to sposób! Wystarczy zamontować wyciągarkę do quada...


Wyciągarki nie używa się wyłącznie do pokonywania nieprzejezdnych terenów. Przeważnie służy ona do ratowania z opresji siebie, lub nawet przyjaciół. Za pomocą wyciągarki możemy wyciągnąć kogoś z błota, sypkiego piasku, z rowu, a nawet naprostować wgięty zderzak!

Na polskim rynku, proporcjonalnie do ilości quadów, mamy dość duży wybór wyciągarek.
Głównymi producentami, którzy wiodą prym na rynku są firmy takie jak WARN, SuperWinch, KangarooWinch oraz PowerWinch.
Na co zwracać uwagę przy zakupie? Nie ma sensu sugerować się maksymalną siłą, bo przeciętne wyciągarki potrafią uciągnąć od 900 do 1300kg (przeciętny quad waży około 250kg). Uwagę należy zwracać przede wszystkim na takie parametry jak: szybkość pracy w terenie, wymiary oraz dodatkowe wyposażenie.

Wraz z wyciągarką powinien nam być dostarczony komplet przewodów, śruby, paski montażowe, płyta montażowa itp. (Warn i SuperWinch). Gorzej jeśli w wyposażeniu wyciągarki nie ma potrzebnych akcesoriów (PowerWinch). Niestety, mało który producent dostarcza akcesoria w komplecie, więc lepiej przed zakupem dowiedzmy się co znajduje się w zestawie. Jeżeli chodzi o płytę montażową to należy bardzo precyzyjnie ustalić, w jakim modelu quada będziemy instalować osprzęt, ponieważ jest dużo różnych modeli i nie ma jednej uniwersalnej płyty.
Montaż trwa przeciętnie parę godzin (około 5-8godz.)

A jak sterować wyciągarką? Wyciągarkę można obsługiwać na dwa sposoby - na pojeździe lub obok. W pierwszym sposobie, przełącznik jest montowany obok manetki, przeważnie po lewej stronie. W drugim przypadku pilot jest umieszczony na długim kablu co pozwala na stałe kontrolowanie naciągu liny lecz też jest minus - plątający się kabel.
Po montażu i podłączeniu elektryki ( sprawa jest bardzo prosta, bo wszystko jest dobrze opisane) wystarczy jechać w teren i przetestować sprzęt.

Radziłbym też zakupić wyposażenie dodatkowe takie jak taśmy, szekle, haki. Taśma może się przydać, gdy na przykład zabraknie nam liny w wyciągarce (przeważnie 15m)lub jeżeli chcemy wyciągnąć się przymocowując wyciagarkę do drzewa. W tym drugim przypadku stalowa linka może uszkodzić pień drzewa, natomiast taśmą można łagodnie owinąć drzewo, nie obawiając się o jego uszkodzenie. Szekle posłużą nam do złączania lin lub do przyłączenia liny do innego quada.

Wyciągarka to ostateczność. Warto ją mieć ale w gruncie rzeczy najważniejszą rzeczą, którą powinien posiadać kierowca ATV, to.... umiejętności:-)

Andrzej 'aduko' Duda