ATV Polska
A A A

Wyciągarka w quadzie

Arek Kwiecień "Giełda Samochodowa" 16.08.2003
Quady, podobnie jak samochody terenowe, nie zawsze radzą sobie samodzielnie w trudnym terenie. Elementem wyposażenia znacząco zwiększającym ich mobilność są wyciągarki, które mogą być montowane zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Polskim (ale i światowym) rynkiem wyciągarek rządzą trzy amerykańskie firmy: [b]Warn, Ramsey i Superwinch[/b]. Konkurencyjne cenowo są firmy mniej znane, np. [b]Kangaroo Winch[/b].

[h4]Warn[/h4]
Firma Warn posiada w swej ofercie dwie wyciągarki, które nie dawno zastąpiły dwa inne, starsze modele. Warn 2.5ci i 3.0ci różnią się między sobą osiągami – maksymalna siła uciągu pierwszej z nich wynosi 1134 kilogramów (2500 funtów), a drugiej – 1360 kilogramów (3000 funtów). Obie posiadają trzystopniową przekładnię planetarną i są wyposażone w identyczny silnik o mocy 0.9 KM. Przy maksymalnym obciążeniu zwijają linę z prędkością nieco ponad dwóch metrów na minutę, zaś nieobciążone osiągają szybkość ponad siedmiu metrów na minutę.

[h4]Ramsey[/h4]
Największy konkurent Warna, firma Ramsey, w swej ofercie również posiada dwa modele wyciągarek – ATV2500 i ATV3000, które odznaczają się niemal bliźniaczą charakterystyką co opisane wyżej modele Warna. Obciążona ciężarem 1134 kilogramów wyciągarka ATV2500, dla której stanowi on maksymalne obciążenie, pracuje jednak szybciej od swego bezpośredniego rywala – Warna 2.5ci, osiągając prędkość zwijania liny 2,6 m/min. (Warn – 2.1 m/min.). Nieco gorzej sprawuje się Ramsey ATV3000, który przegrywa rywalizację z Warnem, zwijając linę (przy maksymalnym obciążeniu 1360 kg) z prędkością 1,5 m/min, czyli o ponad 0,5 m/min. wolniej od modelu 3.0ci.

[h4]Superwinch[/h4]
W grupie wyciągarek o maksymalnym obciążeniu 3000 funtów zdecydowanie najgorzej radzi sobie Superwinch ATV3000. W takich warunkach jest on w stanie pracować z prędkością 0,9 m/min. Inny model Superwincha – ATV2000 posiada najmniejszy z pośród opisywanych powyżej wyciągarek uciąg: 907 kilogramów (2000 funtów), przez co stosowany jest zwykle przy pojazdach średnich i małych.

[h4]Kangaroo Winch[/h4]
Ostatnio na polskim rynku pojawił się nowy model "wspomożycielki" - Kangaroo Winch KW 2000 Quad. Opisywany model waży zaledwie pięć kilogramów i jest jednym z najmniejszych i najlżejszych na rynku. Najważniejsza w przypadku wyciągarek - maksymalna siła uciągu - wynosi w jego przypadku 906 kilogramów i może być zwiększona poprzez zastosowanie zblocza, które jest załączone do kompletu. Za napęd KW 2000 odpowiada elektryczny silnik o mocy 0,85 KM, którego pracą steruje pilot umieszczony na czterometrowym kablu przekaźnikowym. W zależności od obciążenia prędkość zwijania liny wynosi od 3,2 metra na minutę (przy linie nieobciążonej) do 1,3 m/min przy maksymalnym obciążeniu.
Firma Kangaroo Winch nie posiada tej marki co Ramsey czy Warn, ale może za to pochwalić się atrakcyjnymi cenami. Model KW 2000 kosztuje 750 złotych i jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.

[h4]Przykazania[/h4]
Montując wyciągarkę w quadzie, należy zawsze pamiętać o możliwości zwiększenia ich osiągów poprzez zastosowania zblocza. Zasadą, o której również nie można zapomnieć, jest używanie taśm, za pomocą których zapinamy linę o drzewo, nie niszcząc jego kory.